Euro: Estónsko asi neskôr, Slovensko na dobrej ceste

 

Krátka správa

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch 31. augusta vyhlásila, že šance Estónska na prijatie eura sú stabilné, musia sa vónska na prijatie eura sú stabilné, musia sa však zlepšiť. Problémom je rastúca miera inflácie – maastrichtské kritériá určujú, že miera inflácie krajiny sa musí pohybovať v rozmedzí 1,5% okolo priemernej inflácie krajín eurozóny s najnižšou infláciou – to je dnes 2% HDP.

Estónsko pôvodne plánovalo pristúpiť k spoločnej európskej mene v roku 2007, spolu so Slovinskom a Litvou. Slovinsko je však nakoniec jedinou krajinou, ktorej sa podarilo splniť kritériá a k euru pristúpi v plánovanom termíne.

Väčšina nových členských krajín v poslednom čase odložila plánované termíny prijatia eura. Slovensko tak urobí v roku 2009 – tento záväzok prijala už vláda M. Dzurindu, nový kabinet R. Fica sa k nemu hlási. Analytici Fitch Rating tiež pokladajú tento dátum za najpravdepodobnejší.

Maďarsko nedávno posunulo termín až na roku 2013-2014, v prípade Českej republiky agentúra Fitch nepredpokladá, že to bude pred 2011.

Poľsko sa k eurozóne nepridá pravdepodobne až do roku 2012, oficiálny dátum však ešte vláda nestanovila. Poľský premiér Kaczynski v interview pre belgický denník Le Soir 30. augusta povedal: „Najprv musíme dosiahnuť silný ekonomický rast.“