Euro láme rekordy. Francúzsko bojuje osamotené

Pozadie:

Finančná kríza na americkom hypotekárnom trhu, spomalenie ekonomického rastu USA a strata dôvery investorov oslabujú dolár. To rekordne posilňuje euro, ktoré sa dostalo na historickú hodnotu 1,4179 USD (28.9.2007).

Silnejúce euro už znepokojuje aj eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti Joaqína Almunia. Obáva sa, aby situácia nepoškodila záujmy európskych exportérov. Nevylúčil ani nepotvrdil konkrétnu reakciu Bruselu na zmiernenie následkov.

Otázky:

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyostruje tón a žiada, aby Európska centrálna banka znížila základnú úrokovú sadzbu a oslabila výmenný kurz spoločnej európskej meny. Tvrdí, že silné euro poškodzuje francúzskych exportérov a v konečnom dôsledku aj celú ekonomiku.

Eurokomisár Joaquín Almunia bráni politiku ECB protiútokom. V rozhovore pre Financial Times vyzval Francúzsko, aby prestalo zvaľovať svoje ekonomické problémy na euro a zameralo sa radšej na zvyšovanie produktivity práce a znižovanie mzdových nákladov.

Paríž nenachádza podporu ani vo svojom tradičnom spojencovi. Berlín už podľa denníka LeMonde vyhlásil, že silné euro nie je pre nemeckú ekonomiku problémom. Nahral tak na smeč Bruselu, ktorý používa Nemecko ako argument pri slovnej prestrelke s Parížom.

Pozície:

Nicolas Sarkozy, francúzsky prezident: Je presvedčený, že európski ministri financií by mali vyvinúť tlak na Európsku centrálnu banku, aby oslabila kurz eura. V nedávnom rozhovore pre televíznu stanicu LCI a rádio RTL povedal: „Vybudovali sme druhú najsilnejšiu menu sveta, ale sme jediným regiónom sveta, ktorý vehementne odmieta zabezpečiť, aby mena slúžila hospodárskemu rastu a rastu zamestnanosti. V tom sa nemôže ďalej pokračovať.“

Joaquín Almunia, eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti odmieta tvrdenia Francúzska, že euro brzdí jeho ekonomický rast: „Skutočne sme znepokojení vývojom kurzu eura voči doláru, ale nie je možné vysvetľovať všetky problémy, ktorým eurozóna čelí, výmenným kurzom.“ Svoje tvrdenie opiera o situáciu v Nemecku: „Keď sa pozriete na Nemecko, vysvetlenia Francúzska o jeho problémoch v obchodnom deficite jednoducho neobstoja,“ vyhlásil pre Financial Times.

Nemecká vláda prostredníctvom svojho hovorcu vyhlásila, že „jednoznačne uprednostňuje silné euro pred slabým. Minister financií sa nedomnieva, že by súčasná úroveň eura bola problémom pre nemeckú ekonomiku,“ uviedol denník Le Monde.

Asociácia zamestnávateľov Business Europe v Bruseli pri zdolaní hranice 1,40 dolára za euro vyhlásila, že „prah bolesti bol prekročený.“ Prezident asociácie Ernest-Antoine Seilliére vysvetlil, že „obzvlášť nebezpečná je rýchlosť, ako sa euro zhodnocuje, pretože podniky nemajú čas sa prispôsobiť.“