Euro v Poľsku najskôr v roku 2012 – 2013

Krátka správa:

Poľská vláda chce splniť všetky kritériá na prijatie eura v roku 2009. „Poľský zlotý by mal byť v mechanizme výmenného kurzu ERM-2 čo najkratšie tak, aby krajina mohla prijať jednotnú európsku menu v rokoch 2012 – 2013, “ uviedol pre poľské médiá guvernér Poľskej národnej banky Slawomir Skrzypek. 

Poľská centrálna banka momentálne pracuje na komplexnej správe o nákladoch a prínosoch prijatia eura. „Analýza musí byť globálna a Poľsko sa bude riadiť skúsenosťami Slovenska,“ vyhlásil na tlačovej konferencii Slawomir Skrzypek. V krajine sa tiež pripravuje celoštátna debata o prijatí eura. Skrzypek zdôraznil, že pozícia banky bude neutrálna, pričom rozhodnutie o vstupe do eurozóny je na vláde.

Vláda vo Varšave sa k euru stavia opatrne.  Už dávnejšie avizovala, že o vstupe do eurozóny by mali rozhodnúť občania v referende v roku 2010. Prezident Lech Kaczynski minulý rok v rozhovore pre španielsky denník El Mundo vyhlásil, že „euro môže znamenať obmedzenie suverenity Poľska.“

Poľsko už spĺňa väčšinu Maastrichtských kritérií, najproblematickejší zostáva deficit verejných financií, ktorý by krajina mala splniť až v roku 2009.