Euro v Poľsku najskôr v roku 2012

Krátka správa:

Nová liberálna vláda vo Varšave znížila plánovaný schodok štátneho rozpočtu o tretinu. Hospodárenie štátu v roku 2007 skončilo v deficite 19 miliárd zlotých, čo by podľa odhadov EK malo predstavovať 2,7% HDP.  Štátny rozpočet, ktorý zostavovala ešte vláda konzervatívneho Jaroslawa Kaczynskeho,  pôvodne počítal so schodkom až 30 miliárd zlotých (3,7% HDP), čo vysoko prekračovalo hranicu Maastrichtského kritéria.

Výsledok dobrého hospodárenia oznámila novinárom ministerka financií Elzbieta Suchocka-Roguska. Pripomenula, že nižší schodok posúva vládu bližšie k jej priorite – prijatiu eura, ale nestane sa tak skôr ako v roku 2012.

Diétnu rozpočtovú politiku neudrží dlho ani vláda Donalda Tuska. Na rok 2008 plánuje deficit 3,2% a o rok neskôr 3,1%.

Počas konzervatívnej vlády Kaczynského nebolo isté, či Poľsko vôbec euro príjme, aj keď mu to vyplýva z prístupovej dohody s EÚ. Vládna strana Právo a Spravodlivosť chcela, aby o jednotnej európskej mene rozhodli občania v referende. 

„Poliaci vo všeobecnosti ani nevedia, že euro existuje,“ tvrdí Stefan Wyszynski z Hnutia na podporu medzinárodného vzdelávania vo Varšave. „Euro je v povedomí podnikateľov, vyššej vrstvy, študentov a ľudí z miest, ktorí cestujú, ale väčšina Poliakov ani nevie, v ktorých krajinách sa ním platí.“ Dodáva, že väčšina Poliakov vlastne súhlasí s politikov konzervatívnych Kaczynských a „nechcú vymeniť zlotý za euro.“ Wyszynski vysvetľuje, že „je to naša poľská tradícia – nedôverujeme veciam, ktoré nepoznáme.“

Poľskú nechuť k euru podľa Wyszynského podporujú aj „populistickí politici, veľmi obľúbení v Poľsku, ktorí otvorene vystupujú proti euru.“ „Je veľká škoda, že títo diletanti bez základného ekonomického vzdelania formujú verejnú mienku v takej dôležitej otázke,“ uzatvára Wyszynski.

Národná banka Poľska odporúča prijať euro čo najskôr. Vyplýva to zo štúdie, ktorú vypracovala v roku 2004. Za riziká označila stratu nezávislej menovej politiky a možnosti určovať úrokové sadzby, čo by mohlo negatívne poznačiť ekonomický vývoj v Poľsku. Tiež upozorňuje, že prísne inflačné limity nemusia vyhovovať poľským podmienkam.

„Pozitíva vstupu do eurozóny sú vyššie ako riziká,“ uvádza správa v závere. Euro by malo zvýšiť investície do Poľska o 0,5 až 1 percentuálny bod ročne, rovnako by malo akcelerovať ročný ekonomický rast o 0,2 až 0,4 percentuálneho bodu, čo by malo viesť k celkovému nárastu životnej úrovne.

Analytik Richard Mbewe je presvedčený, že čím viac sa bude prijatie eura odkladať, tým menej budú politici ochotní k nemu pristúpiť. Po roku 2010 sa očakáva výrazné spomalenie poľskej ekonomiky a vláda sa bude báť urobiť akýkoľvek krok, ktorý by mal negatívny sociálny vplyv v podobe zdražovania.