Eurobankovky čaká prvá veľká zmena dizajnu, rozhodnú aj Slováci

Euro je jediná mena bez tvárí známych osobností na bankovkách.

Európska centrálna banka plánuje vytvoriť nové návrhy bankoviek do roku 2024. Objaviť sa na nich môžu aj známe tváre, na Slovensku bude zber názorov verejnosti koordinovať Slovenská akadémia vied.

Prvého januára 2022 oslávia eurobankovky 20. výročie zavedenia do obehu. Európska centrálna banka chce pri tejto príležitosti začať debaty o prvej veľkej zmene ich dizajnu. Do diskusií pozýva aj verejnosť.

Vzhľadom na časy, potrebné na odobrenie nových návrhov a na výrobu bankoviek, je viac ako pravdepodobné, že nové eurobankovky  uzrú svetlo sveta až o niekoľko rokov. Rozhodnutie o návrhoch ale má byť finalizované v roku 2024.

Digitálne euro „nie je isté a ešte dlho ani nemusí byť"

Digitálne euro vstupuje do svojej experimentálnej fázy. Odborníci však projekt európskej digitálnej meny kritizujú. Podľa nich ho sprevádza množstvo nejasností. Nepáči sa im najmä to, že prichádza neskoro, takmer dekádu po nástupe kryptomien.

„Eurové bankovky sú tu natrvalo. Predstavujú hmatateľný a viditeľný symbol našej súdržnosti v Európe, najmä v kritických obdobiach, a je po nich stále vysoký dopyt,“ povedala prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová. „Po 20 rokoch existencie nastal čas prehodnotiť podobu našich bankoviek tak, aby si k nim mohli vytvoriť bližší vzťah všetci Európania, bez ohľadu na svoj vek či pôvod.“

Prvýkrát sa na bankovky môžu dostať aj tváre známych osobností. Euro je totiž v súčasnosti jedinou menou na svete, ktorá na svojich bankovkách nezobrazuje tváre. Podľa niektorých členských štátov to odráža nedostatok jednoty Európskej únie.

Ústredným motívom súčasných eurobankoviek sú európske epochy a architektonické slohy v poradí, v akom na seba historicky nadväzujú. Na lícnej strane bankoviek sú okná a brány, ktoré symbolizujú ducha spolupráce a otvorenosti. Na rubovej strane zas mosty, ktoré sú symbolom vzájomnej komunikácie.

V diskusii o reforme rozpočtových pravidiel nebude „žiadne tabu“

V utorok spustila Európska komisia oficiálny proces reformy fiškálnych pravidiel. Hlavnými otázkami sú maximálna hranica dlhu (v súčasnosti 60 percent HDP) a rozpočtového deficitu (3 percentá HDP), respektíve spôsobu jeho výpočtu.

Denník Les Echos upozornil, že tým, že sa na európskych bankovkách objavia niektoré známe postavy, vzniknú aj obavy zo „žiarlivosti” tých členských štátov, ktorých slávne osobnosti sa na spoločnom platidle neocitnú. Aj preto o návrhoch pripravených skupinou odborníkov bude hlasovať široká verejnosť.

„Naším cieľom je vytvoriť eurové bankovky, s ktorými sa občania Európy dokážu stotožniť a ktoré budú s hrdosťou používať ako svoje peniaze,“ povedal člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky Fabio Panetta. „Proces navrhovania novej podoby eurových bankoviek bude prebiehať súbežne s výskumom digitálneho eura. Cieľom obidvoch projektov je naplniť naše poslanie zabezpečovať Európanom bezpečnú a spoľahlivú menu.“

Proces sa má začať zriadením takzvanej „focus group”, ktorá v každej krajine zistí názory verejnosti. Na Slovensku má tento proces koordinovať sociologička Silvia Miháliková zo Slovenskej akadémie vied.

O témach zaradených do užšieho výberu bude neskôr môcť hlasovať aj široká verejnosť, konečné rozhodnutie prijme Rada guvernérov Európskej centrálnej banky.