Eurokomisár a “holý zadok” finančných trhov

Charlie McCreevy, zdroj: Portugalské predsedníctvo

Krátka správa:

Európska ekonomika odolala vlne svetovej finančnej krízy bez väčších následkov. Zato povesť finančných inštitúcií, ich produktov a ratingových agentúr výrazne utrpela a najnovšie sa stali aj terčom posmeškov: “Teraz, keď najväčší nápor pominul, každý môže vidieť, že mnohí aktéri finančných trhov sú nahí – holé zadky všade naokolo! Nikto nemôže byť hrdý na škaredosť, ktorú táto kríza odhalila.” Tieto slová má predniesť eurokomisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy počas piatkového prejavu v Dubline. Jeho text získal a zverejnil Financial Times.

McCreevy kritizuje nedbanlivé investičné praktiky, zlý manažment likvidity, nezodpovedné, až “slepé” požičiavanie a zlý prístup ratingových agentúr. Napriek tomu však odmieta sprísňovanie pravidiel transparentnosti. Je presvedčený, že by spôsobili len “investorskú paniku:” “Keď je ohrozená stabilita finančných inštitúcií, najlepšie riešenia sa tvoria za zatvorenými dverami. Bohužiaľ, v posledných týždňoch “zlaté riešenia v duchu transparentnosti” zabránili ticho vyriešiť problém skôr, ako z neho vznikla kríza.”

Naopak, jeho kolega komisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia považuje väčšiu transparentnosť finančných trhov za dobré riešenie, ako predchádzať vzniku podobných kríz v budúcnosti. Rovnaký názor má aj finančný výbor Európskeho parlamentu a ministri financií eurozóny (októbrové rokovanie v Luxemburgu). Nemecká kancelárka Angela Merkelová, britský premiér Gordon Brown a fancúzsky prezident Nicolas Sarkozy dokonca vydali spoločnú deklaráciu, kde žiadajú väčšiu transparentnosť a dozor nad finančnými trhmi.

Charlie McCreevy patrí medzi najliberálnejších komisárov v Bruseli a odmieta priveľkú centralizáciu. Jeho liberalizmus má však hranice a aktuálne by mal navrhnúť sprísnenie pravidiel pre fungovanie ratingových agentúr. Zdôrazňuje, že “bezprecedentný pokles cenných papierov s ratingom AAA dokazuje, že stratili veľa zo svojej dôveryhodnosti.” Podľa Financial Times by sa mal zamerať najmä na odstránenie ich konfliktu záujmov.