Eurokomisár Breton: Vesmír je silnou stránkou Európy, plánujeme miliardový fond aj novú raketu

Model rakety Ariane 6 pred centrom spoločnosti ArianeGroup v Brémach. [EPA-EFE/Focke Strangmann]

Európska únia chce investovať viac peňazí do vesmírnych letov, satelitnej komunikácie a prieskumných misií, aby dokázala držať krok s kozmickými programami Spojených štátov a stále ctižiadostivejšej Číny.

V uplynulých desaťročiach sa Európa usilovala vybudovať si v prístupe do vesmíru nezávislosť od Spojených štátov či Ruska. S rodinou rakiet Ariane a vlastnou satelitnou navigáciou Galileo sa jej to napokon podarilo.

Budúcnosť vojenskej technológie podľa NATO: Vesmír, Arktída aj komplikovaný priestor zaľudnených miest

Budúcnosť obrannej technológie vidí Aliancia vo ôsmich oblastiach, vrátane hypersonických systémov, či biotechnológiách. Operovať sa NATO musí naučiť aj pod tlakom klimatických zmien, ktoré budú znamenať nápor na národné hranice aj ekonomiky, tvrdí správa z dielne vyše šesť tisíc expertov.

Posledné úspechy americkej súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorá sa v dlhodobom horizonte snaží o kolonizáciu Marsu a ktorá svoje vízie stavia na opakovanej využiteľnosti raketových nosičov, ako aj smelé plány Číny teraz nútia Európu, aby v kozmických misiách nezaostávala.

„Vesmír je jednou zo silných stránok Európy,“ povedal eurokomisár pre vnútorný Thierry Breton. Podľa neho bude rozpočet Únie po prvý krát využitý aj na podporu nových technológií pre raketové lety, a to vrátane opakovane použiteľných rakiet, ktoré slúžia ako nosiče. Cez víkend to uviedol v rozhovore pre agentúru Reuters vyhlásil eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

Počiatky hviezdnych vojen? Spojené štáty predstavili program vesmírnych ozbrojených síl

Americký viceprezident Mike Pence predstavil víziu šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa o vybudovaní nového, vesmírneho oddelenia amerických vojenských síl. Reagujú na progres Ruska a Číny.

EÚ sa v súčasnosti chystá podpísať miliardovu dohodu so spoločnosťou ArianeSpace. Súčasťou kontraktu budú aj objednávky, ktoré poskytnú predvídateľnosť spolu s priestorom pre inovácie.

„Spoločnosť SpaceX zmenila definíciu štandardu pre lety rakiet,“ myslí si Breton. Nová raketa Ariane 6 je podľa neho nevyhnutnosťou a rozmýšľať už Únia musí aj nad Ariane 7.

Raketu Ariane 6, ktorá má výrazne znížiť náklady letov a zároveň zvýšiť dopravnú kapacitu, teraz vyvíjaná Európska vesmírna agentúra (ESA). Jej prvý testovací let je plánovaný na budúci rok.

Jej možným nástupcom by mohla byť práve Ariane 7. Oficiálne sa však o nej doteraz nehovorilo a médiá špekulovali skôr o novom európskom zámere sústrediť viac na opätovné využívanie komponentov nosičov.

https://twitter.com/Ariane6/status/1248284687090540544

Breton by chcel, aby Európska komisia vyčlenila v nadchádzajúcom rozpočte na vesmírne projekty 16 miliárd eur. Sám chce navrhnúť európsky vesmírny fond s objemom jednej miliardy eur, ktorý by slúžil na podporu začínajúcich a nádejných spoločností.

Pre systém Galileo plánuje Breton urýchliť vývoj nových družíc, ktoré budú poskytovať presnejšie údaje a budú medzi sebou viac spolupracovať. Program cieli aj na vývoj nového satelitného systému, ktorý by Európanom zabezpečil prístup k vysokorýchlostnému internetu. Podľa Bretona by nová generácia satelitov, „najmodernejších na svete“,  mohla byť k dispozícii už v roku 2024.

Podobnú satelitnú konšteláciu pre globálne internetové pripojenie pod názvom Starlink už buduje SpaceX, ktorý chce čoskoro spustiť komerčné službu.

Vesmírny program ponúkne aj poľnohospodársky element

Nový satelit Sentinel 2A bude mať špeciálnu úlohu pri monitorovaní výnosov poľnohospodárskych plodín a pri zvládaní prírodných katastrof.