Eurokomisár pre poľnohospodárstvo: Únia bude postupne znižovať dovoz sóje z tretích krajín

epa08043314 European Commission President Ursula Von Der Leyen (L) and European Commissioner in charge of Agriculture Janusz Wojciechowski (R) attend the first weekly college meeting of the new European Commission in Brussels, Belgium, 04 December 2019. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Prísľub eurokomisára Janusza Wojciechovského je v rozpore s obchodnou politikou bývalej eurokomisie. Tá väčším nákupom americkej sóje presvedčila prezidenta USA Donalda Trumpa, aby neuvalil clá na dovoz automobilov z EÚ.

Európsky únia by postupnými krokmi mala obmedziť dovoz sóje z tretích krajín a podporiť produkciu bielkovinových plodín v Európe, tvrdí nový eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski.

Otázka importu amerických sójových bôbov by mala byť súčasťou európskej snahy znížiť uhlíkovú stopu vznikajúcu pri preprave poľnohospodárskych plodín a zvierat. Tá sa má premietnuť aj do Európskeho ekologického dohovoru, teda vlajkovej lode politického programu novej Európskej komisie pod vedením Ursuly von der Leyen.

Zámerom šéfky Komisie je, aby jeho súčasťou bola udržateľná stratégia potravín „z farmy na vidličku“, ktorá má čo najviac skracovať agropotravinový reťazec. Wojciechowski pre portál EURACTIV.com potvrdil, že týmto smerom sa bude uberať aj reformovaná Spoločná poľnohospodárska politika po roku 2020.

Európska bielkovinová suverenita? Únia vymýšľa plán, ako sa odstrihnúť od brazílskej sóje

Miera sebestačnosti EÚ v produkcii sóje je na piatich percentách. Dováža sa hlavne z Brazílie, čím Únia podľa ochranárov priespieva k prehlbovaniu klimatickej krízy. Horiace amazónske lesy môžu naštartovať európsku diskusiu o tom, ako sa zbaviť závislosti na zahraničnej sóji. 

„Nevieme to zmeniť za jednu noc, ale aj tým, že budeme viac podporovať produkciu krmív na našom území, môžeme obmedziť dovoz sóje,“ uviedol pre EURACTIV.com Wojciechowski. „Toto znižovanie ale bude postupné a zaberie veľa času. Nemôžem dovoz zakázať okamžite,“ doplnil.

Ako tvrdí potravinvoá poltitika EÚ by sa mala viac zamerať na pomoc farmárom, ktorí chovajú vlastné zvieratá a využívajú pri tom krmivo, ktoré vyprodukujú na vlastnej farme.

Dovoz sóje zatiaľ rastie

Stratégia obmedziť sóju spoza mora je však v rozpore s obchodnou politikou predošlej Európskej komisie. Keď sa v lete 2018 expredseda Komisie Jean-Claude Juncker snažil presvedčiť amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby nezaviedol dodatočné clá na dovoz automobilov z EÚ, zaviazal Úniu k vyšším nákupom americkej sóje.

Od júla 2018 do apríla roku 2019 potom dovoz sóje z USA medziročne narástol o 121 percent.

Európa môže na výrobu biopalív používať americkú sóju

Európska komisia schválila používanie sójových bôbov zo Spojených štátov v biopalivách do roku 2021. Rozhodnutie je súčasťou snahy Únie zabrániť transatlantickej obchodnej vojne.

Navyše sa dá očakávať, že tieto čísla budú ďalej rásť. Komisia totiž na začiatku roku schválila používanie amerických sójových bôbov v biopalivách do roku 2021. Týmto spôsobom podala pomocnú ruku Spojeným štátom, keďže ich dovoz sóje do Číny pre narastajúce napätie klesol na nulu.

Sójové bôby sú tiež hlavnou vývoznou komodou krajín Mercosur do Európskej únie. Sója tak bude jedným z kľúčových aspektov ich budúcej vzájomnej obchodnej dohody. Ako informovala Komisia, dovozné clá na sójové bôby z juhoamerických krajín sa výrazne znížia alebo úplne zrušia.

Niekoľko krajín, vrátane Slovenska, však chce z obáv o budúcnosť amazonských lesov zablokovať obchodnú dohodu medzi EÚ a blokom Mercosur, na ktorej obidve strany pracujú už 20 rokov.

Exekutíva EÚ tento rok okrem pristúpila ku kontroverznému kroku, keď sóju vylúčila ako rizikovú pre tvorbu nepriamych emisií (ILUC).