Eurokomisia chce zmobilizovať 100 miliárd eur na podporu kurzarbeitu v krajinách Únie

Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia zastavuje vo štvrtok 19. marca 2020 od 6:00 výrobu. Prerušenie výroby má predbežne trvať do piatku 27. marca. Na snímke zamestnanci automobilky s ochrannými rúškami pred závodom po skončení nočnej zmeny. V Trnave, 19. marca 2020. [FOTO TASR/Lukáš Grinaj]

Európska komisia predstavila nový nástroj solidarity, na ochranu pracovných miest v krajinách EÚ. Firmy budú môcť podľa Komisie dočasne skrátiť pracovný čas zamestnancov s podporou príjmu od štátu za neodpracované hodiny.

Európska komisia stupňuje svoju reakciu na pandémiu nového koronavírusu. Najnovšie navrhuje zriadiť nástroj solidarity vo výške 100 miliárd eur, ktorý pomôže pracovníkom udržať si príjmy a podnikom zostať pri živote. Komisia teda chce, aby členské štáty podporovali kurzarbeit.

Kurzarbeit je krátkodobé zamestnávanie pracovníkov, ktorí by inak v dôsledku pandémie koronavírusu mohli prísť o prácu. Aby firmy hromadne neprepúšťali zamestnancov, štát im počas krízového obdobia prispieva na časť ich výplaty.

Slovensko na rozdiel od väčšiny krajín EÚ zatiaľ k štátnej podpore krátkodobých miest zatiaľ nepristúpilo. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), aj minister sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) zavedenie kurzarbeit pripustili.

Pôžičky v hodnote 100 miliárd

Komisia spresnila, že tento návrh sa týka aj poľnohospodárov a rybárov a najodkázanejších kategórií osôb. Opatrenia sú založené na súčasnom rozpočte EÚ a snažia sa využiť každé dostupné euro.

„Musíme použiť všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii. Každé dostupné euro v rozpočte EÚ bude presmerované na riešenie krízy, každé pravidlo sa uvoľní, aby sa umožnilo rýchle a efektívne financovanie. Zmobilizujeme 100 miliárd eur, aby sme udržali ľudí v zamestnaní a podniky pri živote. Spájame sily s členskými štátmi s cieľom zachrániť životy a chrániť živobytie,“ vysvetlila von der Leyenová výhody iniciatívy, ktorá dostala názov SURE.

Uviedla, že nový nástroj poskytne pôžičky do výšky 100 miliárd eur krajinám, ktoré to potrebujú, aby zabezpečili, že pracovníci dostanú príjem a podniky si udržia zamestnancov. To ľuďom umožní aj naďalej platiť nájomné a účty, nakupovať potraviny a pre hospodárstvo zaistí stabilitu.

Aktivity EÚ v boji proti pandémii COVID-19 (INFOGRAFIKA)

Únia v reakcii na pandémiu upravuje svoje pravidlá vo viacerých oblastiach, mobilizuje pomoc z európskeho rozpočtu, robí opatrenia v menovej politike a koordinuje ochranné kroky. Pozrite si prehľad.

Pôžičky budú vychádzať zo záruk poskytnutých členskými štátmi a nasmerujú sa tam, kde budú najviac potrebné.

SURE bude podporovať krátkodobé pracovné programy a opatrenia, ktoré pomôžu členským štátom chrániť pracovné miesta, zamestnancov a samostatne zárobkovo činné osoby pred rizikom prepustenia a straty príjmu. Firmy budú môcť dočasne skrátiť hodiny zamestnancov alebo úplne prerušiť prácu, pričom štát poskytne podporu pre príjmy, ktoré nie sú odpracované. Samostatne zárobkovo činné osoby dostanú náhradu za súčasný stav núdze.

Podpora pre rybárov a farmárov

Komisia navrhla vytvorenie Fondu európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby. Zavedie sa používanie elektronických poukážok na zníženie rizika kontaminácie, ako aj možnosť nákupu ochranných prostriedkov pre tých, ktorí pomoc poskytujú.

Komisia vyšla v ústrety poľnohospodárom a rybárom, ktorí majú kľúčovú úlohu pri poskytovaní potravín. Členské štáty budú môcť poskytovať podporu rybárom na dočasné zastavenie rybolovných činností, poľnohospodárom v akvakultúre dočasne pozastaviť alebo znížiť produkciu a poskytnúť podporu organizáciám výrobcov na dočasné uskladnenie rybolovu a akvakultúry.

Komisia navrhne sériu opatrení s cieľom zabezpečiť, aby poľnohospodári a iní príjemcovia mohli získať podporu, ktorú potrebujú, zo spoločnej poľnohospodárskej politiky – poskytnutím viac času na predloženie žiadostí o podporu a viac času, aby sa ich správy mohli spracovať, zvýšením záloh na priame platby a platby na rozvoj vidieka a viac flexibility pri kontrolách.

Eurofondy na COVID-19

Komisia navrhla aj presmerovanie všetkých dostupných štrukturálnych fondov na reakciu na nový koronavírus.

Všetky neviazané peniaze z troch fondov politiky súdržnosti – Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Európskeho sociálneho fondu a Kohézneho fondu – sa zmobilizujú s cieľom riešiť následky krízy v oblasti verejného zdravia.

Komisia spresnila, že budú možné prevody medzi fondmi, ako aj medzi kategóriami regiónov a medzi politickými cieľmi. Zrušia sa tiež požiadavky na spolufinancovanie, pretože členské štáty už využívajú všetky svoje prostriedky na boj proti kríze