Eurokomisia na strane slovenských výrobcov: Obmedzeniam vývozu potravín sa musíme vyhnúť

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) na zasadnutí jedného z výborov Európskeho parlamentu. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Európskej komisii sa nepáči nápad poslanca Martina Fecka regulovať vývoz potravinárskych komodít. „Destabilizujú trhy a vedú k zvyšovaniu cien, čo následne ovplyvňuje potravinovú bezpečnosť krajín, ktoré sú čistými dovozcami potravín,“ uviedol jej hovorca.

Hoci minister Samuel Vlčan tento týždeň ubezpečoval, že agrorezort „úzkostlivo prediskutoval s EÚ“ návrh na štátnu reguláciu vývozu potravinárskych agrokomodít, zdá sa, že Európska komisia bude mať na nápad iný názor.

Vyplýva to z odpovedí hovorcu Komisie, ktorej sa na návrh pýtali portály EURACTIV.

Návrh novely zákona o potravinách, ktorý súvisí s hrozbou nedostatku potravín pre agresiu Ruska na Ukrajine, do parlamentu ešte minulý týždeň predložil poslanec Martin Fecko (OĽaNO). Zmena zákona by štátu umožnila zasiahnuť v prípade veľkých vývozov potravinárskych komodít do zahraničia.

Takéto nápady sa musia koordinovať

Exekutíva EÚ podľa očakávaní takýto zásah do vnútorného trhu rada nevidí.

Podľa jej hovorcu sa Komisia „dôrazne zasadzuje za to, aby sme sa vyhli vývozným obmedzeniam a zákazom vývozu potravín.“

„Destabilizujú trhy a vedú k zvyšovaniu cien, čo následne ovplyvňuje potravinovú bezpečnosť krajín, ktoré sú čistými dovozcami potravín,“ uviedol hovorca a dodal, že to platí aj pre ostatné medzinárodné fóra ako je Svetová obchodná organizácia (WTO).

EÚ je tiež jedným zo signatárov výzvy na zamedzenie vývozným obmedzeniam humanitárnych nákupov Svetového potravinového programu.

„V takýchto náročných časoch je nanajvýš dôležité koordinovať a zosúladiť všetky rozhodnutia v rámci EÚ a s našimi blízkymi partnermi,“ pokračuje hovorca a dodal, že EÚ má „veľkú zodpovednosť postaviť sa týmto výzvam čelom a jednotne.“

Európske poľnohospodárstvo v čase vojny

Ruská agresia na Ukrajine ovplyvní aj budúcnosť európskeho a slovenského poľnohospodárstva. V Európskej Únii rastú obavy, či vplyvom vojny nebude ohrozený prístup Európanov k dostatočnému množstvu kvalitných a bezpečných potravín.

„Dobré fungovanie trhov v rámci vnútorného trhu EÚ, ale aj celosvetovo, bude nevyhnutné, aby sa dodávky dostali k tým, ktorí to potrebujú,“ povedal s tým, že akékoľvek opatrenia, ktoré obmedzujú obchod v rámci vnútorného trhu, musia byť obmedzené na to, čo je „nevyhnutné a striktne primerané“.

Európska komisia sa podľa neho v súčasnosti zaoberá detailmi Feckovho návrhu.

Reakcia Komisie nie je prekvapivá. Už teraz je takmer jasné, že keby poslanecký návrh v parlamente prešiel, v Bruseli narazí na prekážku. V praxi to znamená, že Komisia by voči Slovensku mohla začať právne konanie, ktoré by sa v krajom prípade skončilo finančnými sankciami.

Návrh nadšenie nepriniesol

Podľa Feckovho návrhu by vývozcovia museli štátu dopredu hlásiť všetky exporty potravinárskych komodít nad 400 ton. Štátne orgány by potom posúdili, či obchod nespôsobí nedostatok danej komodity na domácom trhu, a prípadne voči nemu boli nútení zasiahnuť. „Zasiahneme, iba ak nám bilancie ukážu, že je to už naozaj nutné,“ ubezpečuje minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽaNO), ktorý Feckov návrh podporuje a označil ho za dobrý krok.

„Všetko sme už vopred úzkostlivo prediskutovali aj s EÚ, aby to celé bolo v zmysle jej pravidiel,“ cituje ho Denník N.

Za dobrý nápad ho ale nepovažujú producenti potravín. Podľa nich je zmätočný a je aj v rozpore s primárnym právom EÚ. Rezortu tiež vyčítajú, že návrh s producentmi nikto neprediskutoval. „Spôsobí finančné straty pre firmy a štát, a pritom vôbec nie je isté, či toto opatrenie zaručí potravinovú bezpečnosť krajiny,“ vyhlásil predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho a vyzval koaličných partnerov, aby ho nepodporili.

Návrh kolegu z koalície nemá v pláne podporiť napríklad expert hnutia Sme rodina Jaroslav Karahuta. Podľa neho nie je v rozpore len s európskou legislatívou, ale aj slovenskou ústavou.

„Tento Pozmeňujúci návrh je príkladom toho, ako sa môže aj dobrá myšlienka, mať prehľad o strategicky dôležitých komoditách a potravinách, zvrhnúť do protiprávneho, až protiústavného konania,“ napísal na sociálnej sieti.

 Partner  

Sledujte

 

Newsletter