Eurokomisia schválila Slovensku štátnu pomoc pre prevádzky v cestovnom ruchu

Hotel na Štrbskom Plese. [TASR/ Milan Kapusta]

Európska komisia potvrdila, že plán slovenskej vlády kompenzovať prevádzkovateľov v cestovnom ruchu ďalším balíkom 90 miliónov eur spĺňa európske pravidlá. Firmy môžu získať priame granty v hodnote 70 až 90 percent časti nákladov.

Európska komisia v utorok (4. mája) schválila slovenskú schému štátnej pomoci vo výške 90 miliónov eur na podporu prevádzkovateľov pôsobiacich v odvetví cestovného ruchu postihnutého pandémiou nového koronavírusu.

Komisia pripomenula, že opatrenie slovenskej vlády bolo schválené na základe dočasného rámca štátnej pomoci, ktorý exekutíva EÚ prijala vlani na jar po vypuknutí pandémie.

Štátny tajomník Kmeť: Cyklodoprava bola v pláne obnovy vždy, kritiku som nepochopil

Mimovládky a niektorí europoslanci v januári kritizovali ministerstvo dopravy pre chýbajúcu cyklodopravu v návrhu plánu obnovy. S jej financovaním však rezort počítal od začiatku. „Kritiku som nepochopil, je to nedorozumenie,” hovorí štátny tajomník rezortu JAROSLAV KMEŤ.

Cieľom verejnej podpory vo forme priamych grantov je zmierniť vplyv reštriktívnych protipandemických opatrení, ktoré slovenská vláda musela zaviesť na obmedzenie šírenia nového koronavírusu, na prevádzkovateľov pôsobiacich v odvetví cestovného ruchu.

Pomoc vykompenzuje prevádzkovateľom časť ich nepokrytých fixných nákladov a je určená podnikom, ktoré zaznamenali pokles obratu aspoň o 40 percent v období od 1. apríla 2020 do 31. decembra 2021.

Výška štátnej pomoci nepresiahne desať percent nominálneho zníženia čistého obratu. Podľa správy eurokomisie je táto slovenská schéma v súlade s podmienkami, ktoré stanovuje dočasný právny rámec. Znamená to, že pomoc nepresiahne 70 percent nepokrytých fixných nákladov. Výnimkou sú mikropodniky a malé podniky, kde nepresiahne 90 percent nepokrytých fixných nákladov, respektíve desať miliónov eur na jedného príjemcu.

Kompenzácie majú byť poskytnuté najneskôr do 31. decembra 2021.

Miestne akčné skupiny na Slovensku živoria, štát nechápe ich prínos, hovorí manažérka skupiny

Vďaka Miestnym akčným skupinám ľudia v regiónoch nie sú iba pasívnymi prijímateľmi európskych dotácií. Vláda ale nechápe ich prínosy, hovorí MIROSLAVA VARGOVÁ z MAS Malohont. MAS môžu v tomto programovom období čerpať peniaze z dvoch fondov EÚ, no ani v jednom sa čerpanie na miestne projekty prakticky ešte nezačalo. „Myslím si, že väčšina MAS to ani nestihne vyčerpať,“ dodáva. 

Prijaté opatrenie je podľa Komisie „nevyhnutné, vhodné a primerané na nápravu vážnej poruchy fungovania hospodárstva členského štátu EÚ“.