Eurokomisia: Súdnictvo na Slovensku je druhé najmenej nezávislé v Únii

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Podľa 52 percent Slovákov nezávislosť súdnictva ohrozuje tlak zo strany politikov.

Slovenské, chorvátske a poľské súdy patria k najhorším v krajinách EÚ, pokiaľ ide o vnímanie ich nezávislosti. Uviedla to Európska komisia v správe na základe porovnávacieho prehľadu justície (EU Justice Scoreboard), ktorý zohľadňuje názory občanov členských krajín.

Podľa porovnávacej tabuľky medzi najmenej nezávislé patria chorvátske, slovenské a poľské súdy. Na štvrtom mieste od konca sa ocitlo Bulharsko, za ktorým nasleduje Taliansko, Španielsko, Maďarsko a Slovinsko. Vo všetkých týchto krajinách väčšina respondentov uviedla, že nezávislosť súdov je zlá alebo veľmi zlá.

Menej ako 30 percent Slovákov si myslí, že stav súdnictva v krajine je dobrý alebo veľmi dobrý.

Na opačnej strane rebríčka sa ocitlo Rakúsko, Fínsko, Nemecko, Luxembursko, Holandsko a Dánsko. Obyvatelia týchto krajín v rámci prieskumu zväčša označili svoje súdy za spravodlivé a justičný systém za veľmi dobrý.

Slovinské predsedníctvo Únie chce posilniť právny štát, samo ale čelí kritike za jeho porušovanie

Vláda Janeza Janšu čelí obvineniam z obmedzovania nezávislých médií a stále nedosadila európskych delegovaných prokurátorov. Niekoľko europoslancov navrhuje, aby Komisia krajine pozastavila financovanie.

Tlak politikov

V dvoch tretinách členských štátov sa podľa správy Eurobarometra vnímanie nezávislosti súdnictva od roku 2016 zlepšilo. V porovnaní s rokom 2020 však pokleslo v dvoch pätinách členských štátov, pričom najčastejšie uvádzaným dôvodom boli zásahy alebo tlak zo strany vlády a politikov. Na to poukázalo 68 percent Poliakov, 52 percent Slovákov, 51 percent Poliakov, 47 percent Bulharov, 42 percent Talianov a 31 percent Maďarov.

Slovensko malo v roku 2018 v prepočte 25 sudcov na sto tisíc obyvateľov, čím sa zaradilo k priemeru EÚ. S 50-percentným zastúpením žien v sudcovskom stave v roku 2020 sa ocitlo na siedmom mieste 27-člennej Únie.

Nedostatočnú nezávislosť justičných systémov naznačili aj firmy – najviac v Chorvátsku, potom v Poľsku, Taliansku, na Slovensku, v Maďarsku a Španielsku. Na Slovensku pokladá súdy za nezávislé 59 percent opýtaných respondentov z tohto sektora.

Poľsko vlani čelilo opakovaným varovaniam EÚ a aj niekoľkým sporom na Súdnom dvore EÚ v dôsledku rozsiahlej reformy justičného systému, ktorú spustila súčasná konzervatívna vláda. Podľa vyjadrení Komisie uvedená reforma ohrozuje nezávislosť poľského súdnictva.