Euroľudovci: Slovenskú vládu treba prehovoriť

Zdroj: Rada

Skupina Európskej ľudovej strany vyjadruje „prekvapenie a vážne obavy“ nad odmietaním slovenskej vlády poskytnúť pôžičku, teda svoj podiel na finančnom záchrannom balíku EÚ a MMF. Uvádza sa to v oficiálnom stanovisku, ktorý skupina vydala dnes.

Slovenské rozhodnutie je podľa skupiny „neakceptovateľné“. „Slovenskú vládu treba presvedčiť, aby zmenila názor a pôžičku poskytla“, uvádza Otmar Karas, podpredseda EĽS v EP, koordinátor skupiny pre finančnú, hospodársku a sociálnu krízu.

„Výnimočný politický a hospodársky úspech EÚ je založený na solidarite, z ktorej Slovensko v minulosti profitovalo a ja nepochybujem, že bude aj v budúcnosti“, vyhlásil šéf najpočetnejšej frakcie, Francúz Jospeh Daul.

Priamo reaguje aj na slová slovenského ministra financií Ivana Mikloša. „Nemôžem akceptovať argument, že zrazu by nemala byť solidarita medzi „bohatými“ a „chudobnými“ alebo medzi „zodpovednými“ a „nezodpovednými“". 

Mikloš pri komentovaní hlasovania Národnej rady o gréckej pôžičke doslova povedal: „Keď ide o solidaritu medzi bohatými a chudobnými, zodpovednými a nezodpovednými alebo daňovými poplatníkmi a majiteľmi bánk, či manažérmi, nepovažujem to za solidaritu."

Daul to vidí inak. „Buď členské štáty konajú solidárne jeden s druhým zakaždým, alebo už neexistuje základ tej EÚ, ktorú sme tu 60 rokov budovali.“

Francúzsky europoslanec informoval, že bude slovenskú vládu kontaktovať a dokonca plánuje zorganizovať misiu skupiny na vysokej úrovni, ktorá vycestuje do Bratislavy a bude vyvíjať tlak na vládu, aby rozhodnutie zmenila.