Európa prvýkrát od pandémie výrazne zhoršuje ekonomickú prognózu

Vojna v Ukrajine vyústila v druhú výraznú revíziu ekonomického rastu za dva roky.

Naposledy bola výrazne upravená prognóza pred dvoma rokmi, keď sa prejavili efekty pandémie. Vojna v Ukrajine zvyšuje ceny energií, HDP Slovenska to znížilo najviac.

Nová prognóza vývoja európskej ekonomiky predpokladá výrazné spomalenie ekonomického rastu. Kým vo februári bola prognóza rastu na HDP rok 2022 v EÚ na úrovni štyroch percent, v polovici mája bola upravená na 2,7 percenta.

Keďže posledná prognóza bola zverejnená dva týždne pred ruskou inváziou na Ukrajinu, ťažko hľadať za zhoršením ekonomických vyhliadok iné príčiny.

Vojna na Ukrajine spomalí ekonomický rast v Európe

Reálny rast HDP v EÚ aj v eurozóne sa očakáva na úrovni 2,7 percenta v roku 2022, čo je pokles zo 4 percent, ktoré Európska komisia prognózovala ešte vo februári. 

Čo sa očakáva

Postpandemické uvoľňovanie, spustenie plánov obnovy ani vládne opatrenia na zmiernenie inflácie nedokázali vyvážiť efekty vojny na hraniciach Únie. Tá európske ekonomiky ovplyvňuje najmä cez zvýšené ceny energií, ktoré potom ženú nahor aj ceny potravín a základných tovarov.

V tomto roku sa očakáva miera inflácie na úrovni 6,8 percenta pre EÚ ako celok, o niečo nižšie pre eurozónu, konkrétne 6,1 percenta. Na budúci rok sú prognózy o čosi miernejšie, pre EÚ na úrovni 3,2 percenta a 2,7 percenta pre eurozónu.

Slovensko na dopady vojny na Ukrajine doplatí najviac, medzi revíziami prognózy prišlo až o 2,7 percentuálneho bodu. Na rok 2022 ho čaká rast HDP o 2,3 percenta. Slovensko čaká aj jedna z najvyšších inflácií v eurozóne, rast cien o 9,8 percenta predbehnú iba Estónsko a Litva.

Slovensko dopláca na to, že nadpriemerná zložka výdavkov našich domácností tvoria základné potraviny, tovary a platby za energie, z ktorých nevieme zľaviť ani po zvýšení cien. Volania po utiahnutí opaskov na protest voči Putinovi budú teda Slovákmi vypočuté iba ťažko.

Dobrou správou je, že trh práce sa drží. Miera zamestnanosti bude aj naďalej stúpať, koncom roka podporená aj vstupom ukrajinských utečencov na trh práce. Konsolidovať by sa mali naďalej aj verejné deficity a v prvom kvartáli tohto roka tiež poklesol počet bankrotov.

Sankcionované ruské bohatstvo má smerovať na Ukrajinu

Európska komisia pripravuje plán, ako vo všetkých členských štátoch umožniť zhabanie zmrazeného ruského majetku, čo by otvorilo dvere na využitie stoviek miliónov eur na povojnovú obnovu Ukrajiny. 

Prečo je to dôležité

Prognóza ukazuje, ako výrazný a náhly dopad mala vojenská invázia na Ukrajinu na ekonomiky EÚ. Ide o prvý výrazný rozdiel medzi dvoma ekonomickými prognózami od mája 2020 po vypuknutí pandémie COVID-19. Tá prognózu z februára toho roku upravila o 8,9 percentuálnych bodov nadol.

Európska komisia zverejnila aj prepočty pre scenár, v ktorom by vojna spôsobovala ešte vyšší nárast cien a prišlo by aj k úplnému zastaveniu dodávok plynu z Ruska. V tomto prípade by bol rast ekonomiky EÚ prognózovaný na tento rok iba tesne nad nulou a inflácia by šla hore o ďalšie tri percentuálne body.

Správy o ekonomickom vplyve vojny na EÚ budú aj naďalej pre niektorých argumentom proti prijímaniu ďalších sankcií, ktoré by rast mohli ďalej spomaliť, prípadne obrátiť na pokles. Nepochybným rizikom pre európske ekonomiky by však bolo aj pokračujúce ruské ťaženie u nášho východného suseda, financované aj z pokračujúceho obchodu s agresorom, prípadne efekty ďalších geopolitických ambícií Vladimíra Putina, ktorému by bola dopriata výhra nad ukrajinským územím.

Článok bol súčasťou Týždňa v európskej ekonomike, pripravovaného v spolupráci s Denníkom N