Európa sa vzdala dvoch kresiel v MMF

Zdroj: TARS (AP Photo/Burhan Ozbilici)

Na stretnutí v juhokórejskom Gyeongju sa ministri financií skupiny krajín G20 rozhodli na rýchlejšom presune moci zo západných priemyselných krajín na rozvojové ekonomiky, keď prekvapivo rozhodli o posilnení ich pozícií v rámci MMF.

Viac ako 6 % kvót fondu – ktoré určujú hlasovacie právomoci – prejde na krajiny, ktorých pozícia v MMF nezodpovedala sile ich ekonomického rastu. Čína predbehne tradične silné ekonomiky ako Francúzsko, Nemecko a Veľkú Britániu, pričom zo šiesteho miesta v rebríčku najsilnejších členov sa presunula na tretie.

India, Rusko a Brazília tiež získali väčšie hlasovacie právomoci, no na druhej strane musia aj viac prispievať do fondu. Európa sa vzdá dvoch z ôsmich kresiel v 24-člennej výkonnej rade.

USA dlhodobo presadzovali oveľa väčšiu redukciu vplyvu EÚ vo fonde, no v rámci kompromisu výmenou za to, že si udržia právo veta pri najvýznamnejších rozhodnutiach, so zmenou v takejto miere súhlasili.

Podľa šéfa MMF Dominiquea Straussa-Kahna je dohoda historickým momentom. „Ide o najväčšiu zmenu inštitúcie vôbec,“ vysvetlil.

Nemci zaútočili na americkú menovú politiku

Hlavnou témou rokovaní, bola menová politika štátov, pre obavy, že budú eskalovať až do obchodných vojen. Nemci spolu s Čínou zaútočili na USA za oslabovanie dolára, ktorého cieľom je vniesť život do priškrtenej americkej ekonomiky.

Nemecký minister hospodárstva Rainer Brüderle uviedol, že uvoľnenie bolo najhoršou možnou cestou. „Nadmerné, permanentné zvýšenie objemu peňazí je z môjho pohľadu nepriamou manipuláciou s výmenným kurzom,“ vysvetlil, no zároveň dodal, že výsledky rokovania ho príjemne prekvapili, dokonca prekonali jeho očakávania.

USA zasa požadujú systémy výmenných kurzov, ktoré sú podmienené trhom, čím poukazovali priamo na podhodnotenú čínsku menu. Presunom väčšej právomocí na stranu rozvojových krajín tak rozvinuté mocnosti očakávajú, že budú zodpovednejšie v oblasti menovej politiky.

Podľa komisára pre menové a hospodárske záležitosti Olliho Rehna sú teda výsledky víkendového stretnutia dôkazom, že G20 dokáže dospieť k výsledkom.

(EurActiv/Reuters)