Európa v pasci rusko-bieloruského sporu

Krátka správa

Ruský štátny operátor Transnefť tvrdí, že bol nútený prerušiť dodávky ropy v ropovode Družba. Príčinou je nepovolený odber ropy na území Bieloruska v objeme cca. 79 000 ton. Táto ropa bola určená pre poľský a nemecký trh.

Ropovod Družba je najdlhším ropovodom na svete a súčasne hlavnou „tepnou“, ktorou sa ropa dopravuje do západnej Európy.

Podľa komisára pre energetiku A. Piebalgsa toto prerušenie nepredstavuje pre Európu okamžité riziko, keďže krajiny majú vytvorené dostatočne strategické rezervy. Piebalgs však bude od ruských aj bieloruských orgánov žiadať vysvetlenie. Poľské rezervy pokryjú spotrebu na 70 dní, nemecké na 130 dní.

Spor sa začal v decembri, keď Rusko zdvojnásobilo cenu plynu pre Bielorusko. Minsk odpovedal uvalením dane na ruskú ropu prechádzajúcu cez bieloruské územie. Moskva tento krok označila za nelegálny.

Andrej Šaronov, zástupca ruského ministra pre hospodárstvo a obchod sa vyjadril, že celá záležitosť vyzerá na obchodnú vojnu.

Komisár Piebalgs, podľa svojho pondelkového vyjadrenia, zvažuje zvolanie „Skupiny pre dodávky ropy“. Skupina by mala zhodnotiť dopad situácie v prípade, že by krajiny museli siahnuť na svoje strategické rezervy.

Spor už zasiahol aj Slovensko, keďže sa v pondelok večer prerušili dodávky aj v južnej vetve ropovodu. Podľa vyjadrenia predstaviteľov Slovnaftu by to však nemalo ovplyvniť zásobovanie Slovenska motorovými palivami. V prípade potreby môže skupina MOL využiť alternatívnu cestu – ropovod Adria od pobrežia Stredozemného mora do Maďarska a následne prepravu ropy na Slovensko.

Spor pripomína rusko-ukrajinskú hádku ohľadne plynu v januári 2006, ktorá pripomenula závislosť Európy na ruskom plyne. Rusko dodáva do EÚ 25% jej spotreby plynu. Teraz sa poukazuje na dôležitosť Ruska ako druhého najvýznamnejšieho dodávateľa ropy do EÚ, po Saudskej Arábii.

Spor kulminuje práve v čase, keď Komisia pripravuje 10. januára  predstavenie svojej hlavnej energetickej iniciatívy.