Európa žiada posilnenie čínskej meny

Krátka správa

„Musíme dospieť k výmenným kurzom, ktoré sú harmonické a spravodlivejšie“, povedal Sarkozy na tlačovej konferencii so svojim čínskym kolegom Hu Jintaom (24. november 2007). Podľa francúzskeho prezidenta to znamená, že by Čína mala „zrýchliť zhodnocovanie juanu voči euru“.

Juan, ktorý je stále čiastočne naviazaný na klesajúci dolár, klesol voči euru od začiatku roku o takmer 7%. To len posilnilo už aj tak veľký dovoz lacných tovarov z východoázijskej ekonomiky do EÚ.

Luxemburský premiér a predseda skupiny ministrov financií Eurogroup Jean-Claude Juncker vyhlásil, že juan je podhodnotený o 20-25%. To dáva Číne neférové obchodné výhody.

Obchodný deficit Únie s Čínou by mal tohto roku prekročiť minuloročnú úroveň o 30%. Európskym lídrom a podnikateľom to spôsobuje stále viac starostí.

Sarkozy však do Pekingu nepriniesol len sťažnosti na podhodnotený juan, ale aj delegáciu podnikateľov, ktorí sa snažia profitovať z čínskeho hospodárskeho boomu. Európsky výrobca lietadiel Airbus sa napríklad dohodol na dovoze 160 lietadiel v hodnote 17 miliárd dolárov. Firma si na čínskom trhu konkuruje s americkým Boeingom.

Ďalší kontrakt získala francúzska štátom kontrolovaná jadrová energetická skupina Areva, ktorá v Číne postaví dva reaktory a bude zabezpečovať palivo v celkovej hodnote 8 miliárd eur.

Diskutujte: Predstavuje Čína hrozbu pre ekonomiku EÚ?