Európania fandia Obamovi

FOTO TASR/AP/Charles Dharapak

Projekt Transatlantic Trends realizujú German Marshall Fund zo Spojených štátov a talianská Compagnia di San Paolo (Spoločnosť zo San Paolo). Prieskum verejnej mienky skúma na ročnej báze názory v USA a Európe. Zber údajov sa uskutočnil v USA, Rusku, Turecku a v 12 štátoch EÚ, vrátane Slovenska.

Podľa v poradí už 11. prieskumu, má napríklad až 82 % Európanov priaznivý postoj k súčasnému americkému prezidentovi Barackovi Obamovi. Naopak jeho protikandidáta v prezidentských voľbách Mitta Rommeyho až 38 % oslovených nepozná a len 23 % respondentov s ním sympatizuje.

„Ak sa pozrieme na Európu, objavujú sa niektoré znepokojujúce trendy, ako dôsledky hlbokých rozdielov medzi severnými a južnými európskymi krajinami, či nedostatku dôvery v politikov,“ komentuje prieskum Sergio Ciamparino, predseda Compagnia di San Paolo.

Ciamparino naráža na to, že kým na celoeurópskej úrovni 56 % Európanov nesúhlasi s tým, ako sa politici vysporiadávajú s krízou, v problémových krajinách je toto číslo vyššie (Španielsko 73 %, Taliansko 66 %, Portugalsko 65 %). V USA nesúhlasi s Obamovou politkou ku kríze 52 % opýtaných.

Európania vyšli z prieskumu v porovnaní s Američanmi ako menej ochotní akceptovať ďalšie úsporné opatrenia. 50 % z nich by podporilo ďalšie skrty, na rozdiel od 58 % Američanov.

63 % Američanov a 66 % Európanov si myslí, že USA a EÚ zdieľajú dostatok spoločných hodnôt, aby spolupracovali na medzinárodnom poli.

„Prieskum ukázal, že názory na Sýriu, Irán a ekonomickú krízu sú si dostatočne podobné, aby sme mohli premeniť pozitívne emócie na spoluprácu,“ povedal Craig Kennedy, prezident German Marshall Fund.

Respondenti všetkých krajín vyjadrili obavy z nukleárneho programu Iránu. Rozdiel sa však ukázal byť v tom, ako sa má k tejto hrozbe západ postaviť. Kým Európania považujú za najlepší spôsob (33 %) ekonomické sankcie, Američania (32 %) najčastejšie uprednostňujú vojenskú akciu.

Pohľad na vojenskú intervenciu v Sýrii je viac podobný. 51 % Európanov a 55 % Američanov si myslí, že západ by nemal v Sýrii vojensky zasiahnuť.