Europarlament bude o novej spoločnej poľnohospodárskej politike hlasovať až na jeseň

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Europoslanci budú o vlastnej pozícii k reforme agropolitiky EÚ hlasovať na plenárnej schôdzi, ktorá sa uskutoční 16. až 17. septembra. Až potom budú môcť začať rokovania s Radou EÚ. Tie pred štartom súčasného programového obdobia trvali až 18 mesiacov.

To, ako si europoslanci predstavujú novú Spoločnú poľnohospodársku politiku po roku 2020 (SPP), sa dozvieme najskôr na jeseň tohto roku. Dohodli sa na tom v pondelok (30. marca) koordinátori politických skupín v poľnohospodárskom výbore Európskeho parlamentu. Informáciu priniesol bruselský portál EURACTIV.com.

Z trojice inštitúcií, ktoré budú spolu rokovať o nových pravidlách pre agrodotácie, zatiaľ poznáme iba pozíciu Európskej komisie. Tá svoj návrh SPP na roky 2021 až 2027 predstavila už v júni 2018.

Okrem europarlamentu sa stále čaká na dohodu Rady EÚ, teda členských štátov.

„Spravodajcovia informovali koordinátorov o pokroku, ktorý predovšetkým prostredníctvom rozhovorov na diaľku a písomných postupov dosiahli na technickej úrovni. Predpokladajú, že plenárne hlasovanie by sa mohlo uskutočniť po letných prázdninách. Koordinátori súhlasili s týmto postupom,“ píše sa v dokumente, ktorý má k dispozícii bruselský portál EURACTIV.com.

To znamená, že europoslanci budú o pozícii hlasovať na plenárnej schôdzi, ktorá bude trvať od 16. do 17. septembra. Až potom budú môcť začať rokovania s Radou EÚ. Samozrejme, ak sa dovtedy dohodnú aj ministri poľnohospodárstva.

Hrozí tak, že dohoda o novej SPP nebude hotová ani do konca roku 2021. Kým sa europoslanci s členskými štátmi dohodli na tej súčasnej, museli sa stretnúť 56 krát, čo im zabralo až 18 mesiacov.

Už teraz je jasné, že sa začiatok reformovanej agropolitiky odloží minimálne do 1. januára 2022. Pôvodne mala odštartovať na začiatku roku 2021. Dovtedy bude plynúť jednoročné prechodné obdobie, ktoré sa do veľkej miery bude riadiť pravidlami platnými v tomto programovom období.

Niektoré členské štáty už dnes však požadujú odklad minimálne o ďalší rok.

Reforma únijnej agropolitiky tak skoro nebude, poľnohospodárov čakajú roky neistoty

Európska komisia navrhuje odložiť reformu Spoločnej poľnohospodárskej politiky do roku 2021. Podľa odborníkov je však realistickým scenárom až rok 2023 alebo 2024. Slovenskí poľnohodpodári sa zrejme musia pripraviť na nižšie hektárové dotácie počas prechodného obdobia.  

Prechodné obdobie podľa plánu

Jednoročný odklad únijnej agroreformy ministri EÚ zodpovední za poľnohospodárstvo na návrh Komisie schválil na začiatku roku.

Rada EÚ tiež schválila nariadenie, ktoré zabezpečí, že provizórny režim nenaruší vyplácanie priamych platieb poľnohospodárom. Vyplýva ale z neho napríklad zníženie finančných prostriedkov v obidvoch pilieroch pre všetky členské štáty počas preklenovacieho obdobia.

K dočasným pravidlám sa ešte musia vyjadriť europoslanci. Podľa spravodajkyne Parlamentu k legislatíve týkajúcej sa prechodného obdoba Elsy Katainen (RE) by to mali stihnúť ešte v apríli.

„Spravodajkyňa robí všetko pre to, aby bol predpis schválený podľa plánu a aby sa teda o ňom hlasovalo na schôdzi 27. až 28. apríla,“ píše sa v dokumente.

Wojciechowski o COVID-19: Ani počas krízy nemôžeme zanedbať environmentálne ciele agropolitiky

Aj v čase, kedy sa Európou šíri nový koronavírus Európska zelená dohoda zostáva hlavnou politikou Európskej komisie, hovorí agrokomisár EÚ Janusz Wojciechowski. „Hospodárska obnova po COVID-19 určite musí byť zelená a udržateľná,“ hovorí poľský komisár. 

Ešte predtým, ako Úniu naplno zasiahla epidémia koronavírusu, sa očakávalo, že konečná dohoda o prechodnom období vznikne v prvej polovici roku 2020. Podľa eurokomisára pre poľnohospodárstvo Janusza Wojciechowského by súčasná kríza nemal ovplyvniť prijímanie dôležitej legislatívy súvisiacej s agropolitikou.

„Európska komisia si nemyslí, že COVID-19 zásadne ovplyvní prijatie nariadenia týkajúce sa prechodného obdobia. Členské štáty a Európsky parlament si najlepšie uvedomujú, aké dôležité je zabezpečiť plynulosť platieb pre poľnohospodárske podniky a obyvateľov vidieka v krízových časoch, ale aj po nich,“ uviedol poľský eurokomisár pre bruselský portál EURACTIV.com.