Europoslanci odhlasovali prísnejšie pravidlá nákupov na internete

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Európsky parlament dnes (14. novembra) na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu schválil novú legislatívu o ochrane spotrebiteľa pri nákupoch cez internet. Rýchlejšie by vďaka nej mali byť odhaľovaní aj nepoctiví predajcovia. Nápomocná bude tiež pri cezhraničnom nákupe na spoločnom európskom trhu.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/ochrana-spotrebitela-sa-napriec-europou-vyrazne-lisi/

Legislatívu pre Európsky parlament pripravovala česká europoslankyňa Olga Sehnalová (S&D), podľa ktorej prispeje k nastaveniu férových podmienok na celoeurópskom trhu.

„Zákon bude účinným nástrojom na postihovanie všetkých dobre známych nezákonných praktík, ale poslúži tiež napríklad v boji proti dvojitej kvalite výrobkov a všade tam, kde sú spotrebitelia diskriminovaní alebo sa s nimi nejedná fér,“ napísala europoslnkyňa na svojej webovej stránke.

Dozorné orgánu budú kontrolovať aj inkognito

Dozorné orgány v jednotlivých štátoch Európskej únie získavajú vďaka schválenej legislatíve aj nové právomoci. Okrem iného budú môcť vyšetrovať a vymáhať nápravu napríklad nákupom pod skrytou identitou, alebo vyžadovať pozastavenie internetové stránky v prípade, že jej prevádzkovateľ nereaguje a odmieta vykonať požadovanú nápravu.

Dozorné orgánu budú môcť tiež požadovať informácie od registrátorov domén a bánk na zistenie totožnosti zodpovedného obchodníka.

Pre spotrebiteľov bude vďaka nej jednoduchšie domáhať sa nápravy aj vtedy, ak si tovar kúpi v inom členskom štáte Európskej únie.

Nové pravidlá do internetového obchodu intenzívnejšie zapoja aj spotrebiteľské organizácie.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/organizacia-spotrebitelov-varuje-pred-zmenami-v-zakone-o-online-nakupovani/

Nejasné pravidlá o delení právomocí

Ochrana spotrebiteľa a súvisiace právomoci sú prevažne v rukách jednotlivých členských krajín Európskej únie. Tie zároveň nemajú záujem sa ich vzdávať.

Spoločný trh, ako aj súvisiace riešenie v súčasnosti často diskutovaného problému dvojakej kvality potravín si však vyžaduje rovnaké postupy, ako aj prehlbovanie vzájomnej spolupráce národných kontrolných orgánov.

Právomoci, ktoré má v tejto oblasti Európska komisia, sú definované nejasne a v mnohom nedostatočne, pripomína aj slovenská europoslankyňa Monika Beňová.

„Ak chceme napríklad v prípade potravín spoločné štandardy, musí ísť o rozhodnutie lídrov národných štátov. Akákoľvek harmonizácia a ani konkrétne kroky k rovnakej kvalite bez ich súhlasu nebudú,” uviedla.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/kvalita-bezpecnost-potravin-su-dve-odlisne-veci-pripominaju-experti/

Nová legislatíva, ktorú dnes poslanci v Štrasburgu schválili, je súčasťou balíčka právnych predpisov, ktoré Európska komisia predstavila už minulý rok. Do platnosti by mala vstúpiť o dva roky.