Europoslanci odmietli oslabené pravidlá pre ochranu včiel

Včela. [Zdroj: Pixabay]

Pôvodný návrh opatrení na ochranu včiel z dielne Komisie podľa europarlamentu oslabili členské štáty. Slovenský europoslanec Martin Hojsík vyzval vládu k prísľubu, že slovenskí zástupcovia podporia prísnejšiu ochranu.

Článok bol 15:21 doplnený o reakciu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Európska komisia chcela návrhom obmedziť využívanie pesticídov, ktoré sú pre opeľovače škodlivé z krátkodobého, ale aj dlhodobého hľadiska. Väčšina členských štátov však exekutívu EÚ presvedčila, aby v návrhu ponechala len ustanovenia, ktoré chránia včely pred akútnymi účinkami pesticídov.

Európsky parlament preto v stredu (23. októbra) absolútnou väčšinou schválil námietku voči delegovanému aktu a návrh Komisii vrátil na prepracovanie.

Slabšiu ochranu presadilo 16 štátov

„Výsledný návrh EK obsahuje iba zmeny týkajúce sa akútnej toxicity pre včely medonosné, vôbec sa však nezmieňuje o chronickej toxicite pre včely medonosné, ani o toxicite pre čmeliaky a samotárske včely,“ vysvetľujú poslanci v parlamentnom uznesení.

Zároveň pripomínajú, že prijatiu prísnejších pravidiel ochrany zabránilo šestnásť členských štátov, ktoré však nepredstavujú kvalifikovanú väčšinu. Konkrétne štáty záznam z rokovania nešpecifikuje.

Od Komisie žiada europarlament nový návrh, ktorý sa bude, rovnako ako ten pôvodný, riadiť usmerneniami Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA). Podľa toho sa na trh môžu uvádzať len tie pesticídy, ktoré prejdú testovaním akútnych aj chronických účinkov na včely.

Reforma agropolitiky Únie a životné prostredie: Návrh Komisie je krokom späť, tvrdia odborníci

Eurokomisia navrhuje zvýšiť podiel priamych platieb v rozpočte budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike. Priame podpory podľa výmery pôdy sú však podľa odborníkov neúčinné a škodlivé pre životné prostredie. Skepticky sa pozerajú aj na nové ekologické režimy. 

Hojsík chce prísľub vlády, spustil petíciu

Jedným zo štyroch inicátorov námietky bol aj slovenský europoslanec Martin Hojsík (Renew Europe, PS), ktorý je členom výboru pre životné prostredie. V súčasnosti zbiera podpisy pod výzvu slovenskej vláde.

Tá by podľa neho mala zabezpečiť a verejne vyhlásiť, že slovenskí zástupcovia v orgánoch EÚ podporia všetky návrhy obmedzujúce používanie preukázateľne nebezpečných pesticídov.

„Podpora a presadenie opatrení na ochranu včiel je čisto politickým rozhodnutím, neexistuje žiadna technická prekážka. Jediný, kto to spochybňuje, sú ‚experti‘ členských štátov, ktorí sedia vo výboroch, z ktorých sa nemusí zverejňovať informácia o tom, kto ako hlasuje,“ píše Hojsík vo výzve.

Vyhýbavá podpora envirorezortu

Úrad vlády v reakcii na výzvu odkázal na rezort životného prostredia. Ten sa k výzve priamo nevyjadril, deklaroval však podporu ochrane včiel.

„Na ministerstve životného prostredia považujeme agrochémiu vždy za krajné riešenie a jej aplikáciu najmä vo vzácnych lokalitách, ktoré chránime, považujeme za absolútne nepatričné. Samotné využívanie agrochémie v poľnohospodárstve a jej dopady na ľudí však nespadajú pod náš rezort,“ uviedol pre EURACTIV.sk hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Zároveň pripomenul kroky ministerstva na ochranu opeľovačov, napríklad kampaň poukazujúcu na ich význam, eurofondovú výzvu na budovanie medonosných lúk a pásov alebo legislatívu o inváznych druhoch.

Úbytkom opeľovačov sa bude zaoberať nová celoeurópska iniciatíva

Európe podľa europoslanca Martina Hojsíka hrozí 75-percentný úbytok hmyzu. Europarlamentný výbor pre životné prostredie teraz schválil návrh na vytvorenie celoeurópskej iniciatívy za zastavenie úbytku opeľovačov. 

Agrorezort: Slovensko už dlhodobé účinky pesticídov testuje

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je presvedčené, že dodatočné vyhlásenie vlády nie je potrebné. Slovensko bolo totiž podľa neho jednou z prvých členských štátov EÚ, ktoré navrhovali hodnotiť aj chronický účinok pesticídov na včely.

“Tento princíp je dlhoročnou súčasťou hodnotenia pesticídnych látok ako aj samotných prípravkov na ochranu rastlín v SR,” uviedol pre EURACTIV.sk Daniel Hrežík z agrorezortu.

Partner

Projekt FUTURE CAP: Dynamic, Innovative and Sustainable Agriculture in Slovakia