Europoslanci odporúčajú lídrom EÚ, aby Babiša pre stret záujmov vyradili z rokovaní o eurorozpočte

Český premiér Andrej Babiš v spoločnosti francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a slovinského predsedu vlády Marjana Sareca na februárovom summite EÚ, ktorý bol zameraný na Viacročný finančný rámec EÚ na roky 2021 až 2027. [EPA-EFE/Yves Herman]

Členovia kontrolného výboru Európskeho parlamentu vyzvali českého premiéra, aby odstúpil, alebo prestal čerpať európske dotácie cez firmy napojené na holding Agrofert, ak sa potvrdí jeho stret záujmov.

České zodpovedné úrady by mali riešiť konflikt záujmov premiéra Andreja Babiša, lebo má stále vplyv na holding Agrofert, ktorý čerpá finančné zdroje z fondov Európskej únie. Uviedol to vo štvrtok Výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (BUDG).

Správa kontrolného výboru Európskeho parlamentu je výsledkom osobitnej vyšetrovacej misie europoslancov v Českej republike, ktorá sa konala v dňoch 26. až 28. februára. Europoslanci sa počas návštevy stretli so zástupcami troch ministerstiev, Najvyššieho kontrolného úradu, štátnou tajomníčkou pre európske záležitosti a senátormi. Na základe nich sformulovali 12 odporúčaní pre české úrady, ale aj európske inštitúcie.

Nezáväzné odporúčanie výboru BUDG vyzýva českého premiéra, aby buď odstúpil z funkcie, alebo prestal poberať peniaze z rozpočtu Únie cez firmy spojené s holdingom Agrofert, ak sa konflikt záujmov skutočne preukáže.

Európsku komisiu vyzývajú, aby pozastavila platby holdingu, kým sa stret záujmov českého premiéra nevyrieši. Minuloročná auditná správa eurokomisie skonštatovala, že šéf hnutia ANO má na firmu vplyv aj po jej vložení do zvereneckých fondov. Babiš, ktorý je najväčším príjemcom európskych dotácií v Česku, to ale odmieta.

Vylúčte Babiša z rokovaní

Europoslancom sa v tomto kontexte nepáči, že politik podozrivý z konfliktu záujmov má vplyv na podobu budúceho rozpočtu EÚ. Únia sa v súčasnosti dohaduje na novom Viacročnom finančnom rámci, teda sedemročného rozpočtu EÚ, ktorý začne už 1. januára 2021

Práve Andrej Babiš doposiaľ patril medzi najhlasnejších kritikov pôvodného návrhu rozpočtu, ktorý v máji predstavila Európska komisia. Babišovi sa nepáčia plánované škrty v eurofondoch a agrodotáciách. Pre členské štáty od Komisie žiada viac slobody v rozhodovaní, ako európske peniaze využijú.

Europoslanci na neho preto apelujú, aby sa zriekol zvyšných rokovaní o eurorozpočte. Európska rada by podľa nich zároveň mala prijať všetky potrebné opatrenia, aby sa predišlo stret záujmov v priebehu súčasných a budúcich rokovaní o rozpočte. „Šéfovia vlád krajín EÚ by si s ním mali odmietnuť sadnúť za jeden stôl a rokovať o rozpočte EÚ,“ cituje slová nemeckého europoslanca Daniela Frunda (Zelení) spravodajca Českého rozhlasu.

Babiš o eurorozpočte po stretnutí priateľov eurofondov: Návrh Komisie je celý zlý

Zástupcovia 17 krajín Únie v Prahe podpísali deklaráciu, v ktorej odmietajú navrhované škrty v kohéznej politike a požadujú väčšiu slobodu v rozhodovaní, ako využijú eurofondy.

Systémové chyby v dotáciách

Správa europarlamentu upozornila, že v Českej republike neexistuje jasný mechanizmus na predchádzanie situáciám, ktoré by sa mohli objektívne vnímať ako konflikt záujmov, ani na riešenie takýchto situácií.

Český preklad správy zverejnil český europoslanec Mikuláš Peksa (Pirátska strana, Zelení/Európska slobodná aliancia), ktorý je členom výboru BUDG a zúčastnil sa na februárovej kontrolnej misie. Správa podľa Peksu jasne potvrdzuje, že v jeho krajine neexistuje mechanizmus na predchádzanie konfliktom záujmov a na ich riešenie, čo česká vláda musí okamžite napraviť.

„Zhromaždili sme dôkazy, ktoré dokazujú zásadné systémové chyby pri vyplácaní dotácií v Českej republike. Tieto vážne zistenia podkopávajú dôveru verejnosti v to, ako sa peniaze daňových poplatníkov Európskej únie vynakladajú v Českej republike. Táto situácia trvá dosť dlho,“ opísal situáciu Peksa.

Nemecká europoslankyňa o Babišovom strete záujmov: Škodí Česku aj celej EÚ

Nemali by sme dovoliť, aby jeden podnikateľ vydieral celú Úniu. Eurofondy, teda aj peniaze od nemeckých daňových poplatníkov, sa nemôžu využivať na koncentráciu českých médií do rúk biznisu, tvrdí nemecká europoslankyňa INGEBORG GRÄSSLEOVÁ.

Zdôraznil, že Komisia musí zverejniť výsledky auditov vedených voči Andrejovi Babišovi, aby sa českí aj európski daňoví poplatníci mohli sami presvedčiť, či došlo k závažným porušeniam etiky a práva EÚ.

„Andrej Babiš musí prestať spochybňovať platnosť práce Európskeho parlamentu a Európskej komisie a začať riešiť konflikt záujmov,“ odkázal europoslanec.

Odporúčania výboru nie sú záväzné. Môžu sa ale dostať do uznesenia europarlamentu, o ktorom by podľa šéfky výboru Moniky Hohlmeier mohli poslanci hlasovať na júnovom plenárnom zasadnutí.