Europoslanci: Ak nebude reforma rozpočtu, nebude dohoda

FOTO TASR/František Iván

Európsky parlament schválil veľkou väčšinou pozíciu k budúcemu viacročnému rámcu, ktorá obsahovala 60 legislatívnych návrhov a požiadaviek, adresovaných členským štátom. Parlament chce, aby sa príspevky členských štátov nahradili vlastnými zdrojmi.

Môžeme spoločne zvíťaziť alebo oddelene prehrať,“ povedal počas nezvyčajne emotívneho prejavu líder stredopravej Európskej ľudovej strany (EĽS) Joseph Daul.

Realitou je, že žiadna európska krajina nie je schopná držať krok s globálnymi výzvami samotná, či už sú to ekonomické, sociálne, demografické, vojenské alebo politické výzvy,“ dodal.

Oficiálne rozhovory lídrov európskych štátov o budúcom rozpočte EÚ začnú až na summite 28. júna. Rokovania však už prebiehajú. Najväčšiu polemiku vyvoláva predovšetkým návrh na zavedenie dane z finančných transakcií, ktorá poskytne európskemu rozpočtu vlastné zdroje.

Podľa stredopravého europoslanca Alaina Lamassoure sa k danej veci zatiaľ vyjadrujú iba ministri financií jednotlivých členských štátov, ktorí nevidia celkový obraz. Akonáhle si lídri sadnú za rokovací stôl, debata sa posunie do inej roviny. „A ak nie, tak Parlament jednoducho za rozpočet nezahlasuje ,“ dodal Lamassoure.

Dôveryhodná únia potrebuje dôveryhodný rozpočet a dôveryhodný rozpočet potrebuje príjmy a nie nejaký členský príspevok vo výške 1%, ako keby bola Únia miestnym susedským spolkom,“ povedal počas rokovania líder liberálov v EP Guy Verhofstadt.

Súčasný európsky rozpočet pozostáva z príspevkov členských štátov a je veľmi komplikovaný. Obsahuje 44 rôznych výnimiek, vrátane britského rabatu.

Nikto už nerozumie tomu, kto čo platí,“ povedal novinárom Verhofstadt.

Je to o znovuobnovení dôvery s európskymi občanmi,“ povedala spolíderka skupiny Zelených Rebecca Harmsová.

Barroso: Európsky rozpočet nie je rozpočet Bruselu

Počas rozpravy predložil predseda Komisie José Manuel Barroso návrh na medziinštitucionálnu dohodu s Parlamentom ohľadom prorastovej iniciatívy.

Musíme rozptýliť mýtus, že rozpočet EÚ je rozpočet Bruselu. Rozpočet EÚ sú peniaze pre naše regióny, naše mestá, naše vidiecke oblasti,“ povedal Barroso. „Ak sa zhodneme na tom, že sú nutné cielené investície na podporu štrukturálnych reforiem, tak to musí byť zohľadnené v našom rozpočte,“ dodal .

V júni 2011 navrhla Komisia navýšiť finančné prostriedky nového rozpočtu zo súčasných 976 mld. na 1025 mld. eur. Tento návrh sa však stretol s odporom niektorých členských štátov. Sedem európskych krajín na čele s Nemeckom navrhlo zmrazenie európskeho rozpočtu z dôvodu dlhovej krízy a rozpočtových škrtov.

Barroso je proti tejto výzve, pričom tvrdí, že ide približne o 100 mld. eur za celé sedemročné obdobie, čo zodpovedá približne 0,084 % HDP celej Únie.

Je to množstvo, ktoré nerozhoduje o zdravých či nezdravých verejných financiách v Európe,“ povedal.

Poľský eurokomisár pre rozpočet a finančné plánovanie Janusz Lewandowski tvrdí, že nová daň zníži príspevky členských štátov do rozpočtu EÚ o polovicu. Dve tretiny výnosov z dane z finančných transakcii by išli do európskeho rozpočtu a jedna tretina do národných rozpočtov.

Komisia sa domnieva, že táto daň zabráni riskantným finančným obchodom a prinúti finančný sektor podieľať sa na znižovaní štátnych deficitov, ktorý narástol aj v dôsledku zachraňovania bánk po vypuknutí krízy v roku 2008.

Komisia zvažuje, že ak členské štáty odmietnu daň z finančných transakcií, navrhne zavedenie dane z CO2 alebo dane z mobilných komunikácii.

Menej rozpočtu znamená menej Európy

Na slová europoslanca Nigela Faraga, že „Euro je Titanic, ktorý narazil na ľadovec, a nemá dostatok záchranných člnov“, reagovali niektorí poslanci slovami, že problém nie je euro, ale absencia ekonomickej a fiškálnej vlády.

Banková, fiškálna a politická únia nemôže byť bez dodatočných zdrojov v rozpočte. „Nejde o abstraktnú debatu, ale o skutočný základ politickej suverenity,“ povedal jeden z lídrov Zelených Daniel Cohn-Bendit.

Pozície

Moja skupina žiada členské štáty aby sa rozhodli. Závažné rozhodnutie, ktoré určí všetko. To rozhodnutie znie: chcete zabezpečiť budúcnosť pre Európanov a odovzdať sa tomu čo je podstatné, čiže silná politická integrácia prostredníctvom komunitárnej metódy?“ pýta sa Joseph Daul.

Je čas, aby sa Európska rada začala venovať samotnej podstate celej veci a nie vytváraniu záchranných opatrení a zdrojov, ktoré sú okamžite predstihnuté udalosťami. Musíme chytiť problém za pačesy a definitívne sa rozhodnúť, akú Európsku úniu chceme, aký sociálny model chceme. Musíme sa postaviť realite a prestať klamať samých seba,“ dodal Daul.

Podľa rakúskeho europoslanca a predsedu Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) Hannesa Swobodu je rozpočet kľúčovým elementom pre budúcu revitalizáciu EÚ.

Rozpočet EÚ je súčasťou rastovej stratégie, ktorú podporujeme. Namiesto znižovania rozpočtu musíme mať silný a efektívny rozpočet EÚ, ktorý nám dovolí investovať do ekonomicky slabých oblastí a zvýšiť našu konkurencieschopnosť na globálnej úrovni. Musíme zabrániť fragmentácii Európy. Deliť členské štáty na „dobrých“ čistých prispievateľov a „zlých“ čistých príjemcov je nebezpečné,“ povedal Swoboda.

Sme silná a zjednotená Európa a musíme brániť náš budúci rozpočet, pretože je v prospech všetkých a nie len niektorých častí Európy,“ dodal Swoboda

Predseda Skupiny európskych konzervatívcov a reformistov Martin Callanan upozornil na to, že EÚ čelí veľkej kríze legitimity. Povedal, že zrýchlená centralizácia moci, ktorá sa teraz vyžaduje od členov eurozóny, znižuje dôveru verejnosti.

Zároveň zdôraznil, že súčasná debata o európskom rozpočte ukazuje, ako veľmi sú európske inštitúcie odtrhnuté od reality.