Europoslanci vystríhajú pred zákazom suverénnych ratingov

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

„Po tom, čo sme sa vyrovnali s problémom nadmerného spoliehania sa na ratingy, sme vyriešili väčšinu tohto problému,“ uviedol francúzsky europoslanec Jean-Paul Gauzes (EPP, Francúzsko), ktorý je členom výboru pre hospodárske a menové záležitosti.

Banky používajú ratingy na kalkuláciu veľkosti svojich povinných bezpečnostných rezerv a ohodnotenie finančných produktov, ktoré ponúkajú investorom. Podielové fondy predávajú aktíva, ktorých hodnotenia klesnú pod určitú úroveň, čím spustia prudké pohyby na trhu.

Štáty EÚ a Európsky parlament v súčasnosti rokujú o prijatí novej legislatívy, ktorá by mala podporiť konkurenciu v sektore, kde dominujú tri hlavné agentúry – Standard & Poor´s, Moody´s a Fitch.

Ako zaznelo na zasadnutí výboru EP v stredu 29. februára, taliansky stredo-ľavicový europoslanec Leonardo Domenici (S&D, Taliansko) by však rád zašiel ďalej a zakázal nevyžiadané ratingy suverénnych dlhov.

Niektorí európski politici ratingové agentúry obviňujú z toho, že bránia vytvoreniu záchranných balíkov pre Grécko tým, že v týchto citlivých časoch neustále znižujú jeho rating.

„Mali by sme mať zákaz na nevyžiadané suverénne ratingy? Nemyslím si, že je to realistické. Od všetkých máme ratingy a celý čas sú rozmanité,“ argumentuje naopak Gauzes, ktorý reprezentuje stredo-pravú stranu UMP francúzskeho prezidenta Sarkozyho. Namiesto toho navrhuje, aby sa stanovili určité dni v roku, keď by sa ratingy krajín zverejňovali.

Švédsky europoslanec Olle Schmidt (ALDE) s ním súhlasí a zákaz ratingov takisto nechce. Ďalší člen hospodárskeho výboru Pascal Canfin (Zelení/EFA, Francúzsko) hovorí, že pravidlá by nemali byť príliš špecifické: „Čokoľvek môžeme urobiť, aby sme znížili túto závislosť, je dobré.“

Zákaz nežiaducich ratingov suverénnych dlhov, ktorý v pôvodnom návrhu legislatívy nefiguruje, s veľkou pravdepodobnosťou odmietne aj viacero členských krajín, ako Veľká Británia.

„Je to úplný nezmysel. Takýto zákaz nepomôže fungovaniu trhu. Skôr to pomôže jeho destabilizácii,“ uviedol britský konzervatívny europoslanec Ashley Fox (ECR, Veľká Británia).

Od užívateľov by sa tiež mohlo vyžadovať, aby po presne stanovenom počte rokov rotovali alebo prešli k inej agentúre. Liberál Schmidt si ale nemyslí, že to pomôže zvýšiť konkurenciu v sektore. Taktiež odmieta návrh europoslanca Domeniciho o zavedení stropov pre podiel, ktorý by agentúry mali mať na trhu.

Vedúci britského úradu na reguláciu finančných služieb David Lawton počas rokovania na pôde rozpočtového výboru britského parlamentu uviedol, že rovnako pochybuje o tom, že rotácia pomôže zvýšiť konkurenciu. Otázne je podľa neho aj to, či menšie agentúry majú dostatok zdrojov konkurovať takzvanej „Veľkej trojke“.

„Výzvou pre verejnú politiku je pracovať na zredukovaní mechanického spoliehania sa na ratingy,“ povedal Lawton. „Je nepravdepodobné, že dosiahneme situáciu, v ktorej nebudú hrať žiadnu rolu, ale je potrebné, aby boli len jedným z indikátorov pre identifikovanie kvality úverov.“

Ratingové agentúry v EÚ podliehajú dohľadu Európskeho úradu pre cenné papiere a trhy (ESMA). Jeho riaditeľ Steven Maijoor na stretnutí britského výboru uviedol, že noví konkurenti ratingových agentúr by mohli byť napríklad aj zo sektora auditu.

(EurActiv/Reuters)