Európska centrálna banka môže tlačiť viac peňazí, zrušila limity na nákup dlhopisov

Budova Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom. [EPA-EFE/Mauritz Antin]

Európska centrálna banka oznámila, že , že nebude uplatňovať vlastné limity pri programe nákupu dlhopisov v hodnote 750 miliárd eur. Tým si teoreticky pripravila cestu k neobmedzenému tlačeniu peňazí na boj s koronavírusom.

Európska centrálna banka (ECB) upustila od stropu, ktorý by limitoval, koľko dlhopisov jednotlivých krajín eurozóny môže kúpiť. Uvoľnila tak cestu pre potenciálne neobmedzenú tlač peňazí v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

Vo svojom rozhodnutí, ktoré uverejnila v noci na štvrtok, ECB uviedla, že nebude uplatňovať vlastné limity pri programe nákupu dlhopisov v hodnote 750 miliárd eur. Jej cieľom je boj proti hospodárskym a finančným dôsledkom pandémie.

To vydláždi ECB cestu k vlastníctvu viac ako tretiny dlhu ktorejkoľvek krajiny (čo je úroveň, ktorú dosiahla len v prípade referenčných dlhopisov Nemecka a niektorých menších krajín eurozóny), aby mohla sústrediť svoje stimuly tam, kde je to najviac potrebné, a predĺžila ich na tak dlho, ako bude chcieť.

Európska centrálna banka pre COVID-19 nakúpi finančné aktíva za 750 miliárd eur

Európska centrálna banka je pripravená podniknúť ďalšie kroky na podporu ekonomiky eurozóny postihnutej šíriacou sa pandémiou koronavírusu.

Európska centrálna banka (ECB) rozhodla v stredu večer (18. marca) o mimoriadnom programe nákupu aktív v objeme 750 miliárd eur. Pridala sa tak k …

Hrozí právny spor

Banka EÚ preto ale môže čeliť právnym problémom a obvineniam, že v rozpore s pravidlami bloku priamo podporuje vlády.

„Stručne povedané, týmto rozhodnutím sa odstraňujú prakticky všetky obmedzenia týkajúce sa nákupu aktív,“ uviedol strategický manažér spoločnosti Pictet Frederik Ducrozet.

Nákupy dlhopisov boli doposiaľ obmedzené na 33 percent dlhu každej krajiny. ECB však uviedla, že v rámci dočasného programu núdzového pandemického nákupu (Pandemic Emergency Purchase Programme, PEPP) sa tento limit nebude uplatňovať.

ECB minulý týždeň 18. marca uviedla, že „zváži“ revíziu týchto limitov a jej právny text je dôkazom, že tieto limity už boli odstránené.

Európske dlhopisy by pre Slovensko mohli byť výhodné, tvrdí ministerstvo financií

Slovensko podporuje zapojenie trvalého eurovalu do pomoci krajinám postihnutým pandémiou COVID-19, o ktorom sa v súčasnosti rokuje v eurozóne. Štáty s eurom sa ešte musia dohodnúť na veľkosti a podmienkach pôžičiek. 

ECB bude nakupovať dlhopisy, aj keď vlády v eurozóne odignorujú návrh šéfky banky Christine Lagardovej, aby zvážili jednorazovú emisiu spoločných „korona dlhopisov“. Nemecko a niektoré ďalšie severné štáty však so spoločným dlhom napriek ťažkej ekonomickej situácii v eurozóne nesúhlasia.

Upustenie od limitov na dlhopisy môže viesť k novému pojednávaniu na Európskom súdnom dvore, ktorý v roku 2018 poukázal práve na tento limit vo svojom rozhodnutí, keď argumentoval, že ECB neporušuje zákaz financovania vlád.

Nemeckí kritici pritom stále vedú proti ECB súdny spor na nemeckom ústavnom súde pre nákupy dlhopisov. Tvrdia, že centrálna banka od roku 2015 prekročila svoje právomoci, keď nakúpila dlhy štátov eurozóny vo výške 2,6 bilióna eur.

Aj komerčné papiere

ECB v noci na štvrtok tiež uviedla, že bude kupovať aj krátkodobé pokladničné poukážky so splatnosťou len 70 dní. Pri predchádzajúcich nákupoch nekupovala dlhopisy so splatnosťou kratšou ako jeden rok. Takáto zmena bola potrebná, pretože banka uviedla, že do svojho portfólia zahrnie prvýkrát aj komerčné cenné papiere.

ECB dodala, že jej nákupy sa naďalej budú riadiť podielom každej z krajín menového bloku v ECB, takzvaným kapitálovým kľúčom, ale zároveň sa budú vykonávať „flexibilným“ spôsobom, ktorý jej umožní odchýlky.

Centrálna banka euroregiónu dodala, že bude uverejňovať niektoré týždenné a mesačné údaje o nákupoch. Text právneho dokumentu ju však nezaväzuje zverejňovať podrobné údaje o ich členení podľa krajín alebo dlhových nástrojov.