Európska centrálna banka sa obáva krízy. Kvôli Taliansku

Podpredseda talianskej vlády a líder Ligy Matteo Salvini. [EPA-EFE/Daniel Dal Zennaro]

Správa ECB prišla iba deň po tom, čo taliansky podpredseda vlády Matteo Salvini oznámil svoj zámer reformovať fiškálne pravidlá EÚ, ktoré považuje za prísne.

Ignorovaním pravidiel rozpočtovej disciplíny alebo vyhýbaním sa reformám riskujú štáty s vysokým dlhom, ako je Taliansko, novú krízu. Uviedla to v najnovšej správe o finančnej stabilite Európska centrálna banka (ECB).

„Slabá fiškálna disciplína, odkladanie fiškálnych a štrukturálnych reforiem či dokonca ústup od predchádzajúcich reforiem môžu viesť k opätovnému zvýšeniu tlaku na ‘zraniteľné’ krajiny,“ uviedla ECB.

Komisia prvýkrát v histórii odmietla rozpočet členskej krajiny Únie

Európska komisia vydala negatívne stanovisko k návrhu talianskeho rozpočtu. Tvrdí, že pri rozhodovaní nemala na výber. Talianska vláda rozpočtové plány pre budúci rok napriek tomu meniť nemieni. 

Talianska vláda ustúpila od pôvodne plánovaných úsporných opatrení a, naopak, podpredseda vlády a líder pravicovo-populistickej strany Liga Matteo Salvini, podporený úspešným výsledkom vo voľbách do Európskeho parlamentu, sľubuje Talianom výrazne daňové škrty.

Talianska vláda počíta na budúci rok s rastom verejného dlhu na 132,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročnej odhadovanej úrovne 132,2 percent HDP. Európska komisia však odhaduje, že tento rok by dlh mohol vzrásť na 133,7 percenta HDP a v roku 2020 až na 135,2 percenta HDP. Pravidlá Európskej únie (EÚ) pritom v prípade dlhu stanovujú strop 60 percent HDP.

Očakáva sa, že Európska komisia v najbližšom čase odštartuje voči Taliansku disciplinárne konanie. To by v konečnom dôsledku mohlo viesť k pokute vo výške 3,5 miliardy eur.

Reforma fiškálnych pravidiel

Salvini však dal najavo, že nemieni ustúpiť. V pondelok (27. 5.) vyhlásil, že víťazstvo Ligy Severu vo voľbách do Európskeho parlamentu dáva strane mandát na presadenie daňových škrtov a zmien v rozpočtových pravidlách Európskej únie. „Prišiel čas, aby sme začali opätovne diskutovať o zastaraných pravidlách, ktoré poškodzujú Európu,“ povedal.

Draghi k talianskemu rozpočtu: Verím, že sa Taliansko s Komisiou dohodne

Európska centrálna banka na októbrovom zasadnutí rozhodla o ponechaní súčasnej úrovne kľučových úrokových sadzieb. Potvrdila tiež utlmenie programu kvantitatívneho uvoľňovania. 

Na informácie o plánoch Komisie začať proti Taliansku disciplinárne konanie uviedol, že použije všetku svoju energiu, aby tomu zabránil. Navyše, navrhol zmeny v úlohe ECB, ktorá by mala najnovšie garantovať vládny dlh krajín eurozóny, čím by udržiavala výnosy dlhopisov na nízkej úrovni.

Ako však povedal člen Rady guvernérov ECB Olli Rehn, takýto krok je vylúčený. Ako povedal v rozhovore pre agentúru Reuters, nie je naklonený tejto myšlienke, pretože ide proti princípom moderného centrálneho bankovníctva, ktoré nepovoľuje monetárne financovanie.