Európska ekonomika stráca dôveru

Aprílový indikátor ekonomického sentimentu klesol v EÚ o 3,8 bodu (na hodnotu 98,1) a v eurozóne o 2,5 bodu (na hodnotu 97,1). Sú to najnižšie hodnoty od augusta 2005. Situácia sa najviac zhoršila vo veľkých členských štátoch: Veľká Británia (- 8,9), Francúzsko (- 2,5), Španielsko (- 3,2), Holandsko (- 4,5). Relatívne nizky pokles ekonomickej dôvery zaznamenalo Nemecko (- 1,2).

Osobitné problémy má Španielsko. Krajine hrozí vážny prepad cien na realitnom trhu a jej aprílový ekonomický sentiment je najnižší od roku 1993. Naopak, nemecká ekonomika má relatívne optimistické vyhliadky, pričom nezamestnanosť sa vyvýja lepšie, ako analytici očakávali: “Toto je mimoriadne dôležitá správa pre ECB, keďže vývoj na trhu práce je kľúčový pre vyhodnotenie očakávaní v oblasti rastu a inflácie,” vyhlásil pre FT Ken Wattret z BNP Paribas.

Európska centrálna banka očakáva len mierne spomaľovanie inflácie v najbližších osemnástich mesiacoch. V apríli bola ročná miera inflácie v eurozóne 3,3%, čo je o 0,3 percentuálneho bodu menej ako v marci. To by mohlo podľa analytikov naznačovať, že najväčší nápor na ceny už pominul. Napriek tomu sa očakáva, že ECB ponechá základnú úrokovú sadzbu nezmenenú.