Európska komisia schválila slovenský plán obnovy, verejná diskusia bola podľa nej adekvátna

Slovenský plán obnovy má zelenú, povedala premiérovi Eduardovi Hegerovi predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. [TASR/Pavel Neubauer]

Plán obnovy zožal kritiku za nedostatočné zapojenie verejnosti, Komisia ale vyzdvihuje, že po diskusiách v pláne pribudli cyklotrasy. Slovensko tiež nastavilo zelené a digitálne ciele nižšie ako Rakúsko, podľa predsedníčky eurokomisie je ale každá krajina iná a vyzdvihla investície do zdravotníctva.

Slovenský plán obnovy splnil kritériá a Európska komisia ho schválila. Urobila tak osem dní pred uplynutím dvojmesačnej lehoty na jeho preskúmanie.

„Boli ste piaty najrýchlejší z 27 krajín,“ povedala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen, ktorá prišla schválenie v pondelok (21.júna) oficiálne oznámiť do Bratislavy. Slovensko plán odovzdalo 29. apríla, teda jeden deň pred „mäkkým“ termínom, ktorý viacero krajín nedodržalo.

„Rýchlosť je dobrá, ale musí tam byť aj kvalita. A v tomto pláne je veľa kvality,“ povedala von der Leyen.

Aby Slovensko dostalo prvú časť peňazí, dokument ešte musí schváliť Rada EÚ, ktorá na to má jeden mesiac. Slovensku teda najskôr o štyri týždne príde 13 percent z 6,3 miliardového balíka, čiže 823 miliónov eur.

Bude Slovensko čerpať plán obnovy efektívnejšie ako eurofondy? Vláda aj rezorty sa už pripravujú

Vláda chce v rámci prípravy na implementáciu plánu obnovy pripraviť jednotnú metodiku s konkrétnymi krokmi pre zrýchlenie čerpania. Pre pracovníkov rezortov aj samospráv sa budú organizovať školenia. Vznikne tiež rada vlády pre plán obnovy.  

Dokument čelil na Slovensku kritike, podľa medzirezortného pripomienkového konania totiž nebol dostatočne prediskutovaný s verejnosťou. Komisia hodnotila aj zapojenie verejnosti a plán aj v tejto oblasti vyhovel.

„To, čo sme videli, rozhodne považujeme za adekvátne,“ povedal pre EURACTIV Slovensko predstaviteľ Komisie. „Vidíme, že po konzultáciách sa plán zmenil, nebolo to iba o odškrtnutí povinnosti.“

Po kritike boli totiž do plánu pridané investície do cyklotrás a komponent adaptácie na zmenu klímy. Za pozitívne tiež Komisia považuje predstavenie Rady vlády pre implementáciu Plánu obnovy. Tá má monitorovať implementáciu investícií a reforiem a majú byť do nej zapojení aj predstavitelia podnikateľov a tretieho sektora.

Neziskové organizácie ale voči novému úradu takú dôveru nemajú.

„Rada môže byť jeden z prvých krokov na ceste k zapojeniu dôležitých aktérov spoločnosti,“ hovorí Lucia Szabová z iniciatívy Znepokojené matky. „Sama o sebe je však nedostatočná a máme obavy, či nepôjde iba o formálne fungujúci orgán.“

Pripomienkové konanie ukázalo nespokojnosť verejnosti s prípravou plánu obnovy

Odborná verejnosť kritizuje vládu za nedostatočnú diskusiu ohľadom prípravy Národného plánu obnovy a odolnosti. Podľa ministerstva financií je slovenský reformný dokument v zahraničí vnímaný ako ukážkový. 

Menej zelení a digitálni ako Rakúšania

Komisia pri hodnotení kontrolovala, či Slovensko naplnilo požiadavku, aby aspoň 37 percent z 6,3 miliardového balíka išlo na zelenú obnovu a 20 percent na digitalizáciu. Slovensko toto kritérium splnilo, na ochranu klímy má ísť 43 percent a na digitalizáciu 21 percent.

Rakúsko, ktoré predsedníčka navštívila v ten istý deň, ale na tieto priority plánuje dať výrazne väčšiu časť grantov. Zelený komponent ich plánu predstavuje 59 percent a ten digitálny 53 percent. Ciele sa teda v niektorých oblastiach prekrývajú.

Podľa von der Leyen sú ale aj minimálne požiadavky Komisie ambiciózne.

„Spomínam si na diskusie o tom, či ich členské krajiny budú schopné naplniť,“ povedala von der Leyen. „Každá krajina je iná a tu sú ciele zjavne naplnené.“

Von der Leyen vyzdvihla najmä investície do rozvoja vedy a zdravotníctva.

„Zdravotnícky systém pre mňa spadá do oblasti odolnosti. Ak chceme byť pripravení na ďalšiu krízu, musíme mať systémy, ktoré tento účel naplnia,“ povedala von der Leyen.

V oblasti klímy chce Slovensko investovať najmä do obnovy budov, kde na renováciu 30 tisíc rodinných domov má ísť 528 miliónov eur. V digitalizácií sa Slovensko bude sústrediť napríklad na rozvoj elektronickej verejnej správy.

Slovenský plán obnovy je založený na zastaraných klimatických cieľoch, upozorňujú aktivisti

Analýza skupiny Bankwatch upozorňuje, že slovenský plán obnovy je založený na zastaraných klimatických cieľoch vyplývajúcich z národného energetického a klimatického plánu. Envirorezort hovorí, že na tom nezáleží.

Slovenský Národný plán obnovy a odolnosti počíta s viac ako tromi miliardami pre …

Peniaze pre poľnohospodárov by len ležali na účte

Nutnosť splniť 37 a 20 percentnú alokáciu zdrojov kritizovala Slovenská obchodná a priemyselná komora. „Nie je predsa možné porovnávať úroveň stavu ekonomík vyspelých a dobiehajúcich ekonomík, ktoré nemajú vybudovanú potrebnú dopravnú infraštruktúru, potravinovú stabilitu, sociálne systémy či odstránené výrazné regionálne rozdiely,“ povedal Július Kostolný, podpredseda komory.

Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory je zase „hanbou“, že peniaze z balíka nebudú smerovať do poľnohospodárstva.

„Agrosektor má svoju vlastnú obálku z európskych peňazí a vidíme, že na Slovensku nebola využívaná efektívne a na plné obrátky,“ povedal premiér Eduard Heger s tým, že v prvom rade poľnohospodári musia zvýšiť efektivitu míňania. „Načo dať niekomu ďalšie peniaze, ak mu budú ležať na účte?,” myslí si premiér.