Európska únia a Čína zintenzívňujú rokovania o investičnej dohode

Stretnutie lídrov Číny a Európskej únie v Pekingu. [EPA-EFE/HOW HWEE YOUNG]

Čína zjednoduší prístup európskych firiem na jej trhy a postará sa o lepšiu ochranu práv ich duševného vlastníctva, vyhlásil na summite EÚ-Čína čínsky premiér Li Kche-čchiang. Lídri EÚ si počkajú, ako sa sľuby prejavia v praxi.

Čína „významne zvýši prístup na svoj trh a zníži clá na tovar, ktorý potrebujú čínske firmy a spotrebitelia,“ vyhlásil čínsky premiér Li Kche-čchiang na tlačovej konferencii po jednodňovom summite EÚ-Čína.

Krivka objemu európskych investícií na území ázijskej veľmoci je klesajúca. Jedným z dôležitých bodov 20. summitu EÚ-Čína preto boli diskusie o znižovaní administratívnych a regulačných bremien, ktoré odrádzajú zahraničné firmy od investičnej aktivity v druhej najväčšej ekonomike sveta.

Obchodní partneri si na stretnutí vymieňali ponuky na prístup na trh, aby tak dodali potrebný politický impulz pre rokovania o komplexnej dohode o investíciách medzi EÚ a Čínou. Dohodu obidve strany vidia ako „hlavnú prioritu a kľučový projekt pre vybudovanie a udržanie otvoreného, férového a transparentného obchodného podnikateľského prostredia pre investorov na obidvoch stranách“.

„Európa chce robiť viac a investovať v Číne viac na základe rovnakých podmienok a dohodnutých pravidiel. Otvorené investičné prostredie ale najlepšie funguje, keď je obojsmerné,“ vyhlásil Jean-Claude Juncker v Pekingu.

Kche-čchiang vo svojom vyhlásení vypichol jednu nedávnu investičnú operáciu, ktorá prebehla bez akýchkoľvek obmedzení. Meno nemeckej firmy, ktorej sa mala týkať, ale čínsky premiér neupresnil. Podľa Junckera je to však dobrý príklad, že „keď sa Čína chce otvoriť, vie ako na to“.

Vzájomná výmena ponúk podľa Kche-čchianga štartuje „novú fázu“ v rokovaniach. Predseda Európskej komisie ale dodal, že ide len o prvý krok.

„Čo teraz potrebujeme, je dohoda, ktorá naplní naše ambície a investorom na obidvoch stranách dá predvídateľný a dlhodobý prístup na trhy toho druhého,“ dodal luxemburský politik.

Duševné vlastníctvo

V júni tohto roku Únia spustila konanie v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) proti Číne vo veci porušovania práv duševného vlastníctva európskych firiem. Práve táto záležitosť bola tiež jednou z horúcich bodov pondelkových rokovaní a podľa niektorých mohla ohroziť celkové výsledky summitu.

Hoci okolnosti tohto sporu sa do spoločného vyhlásenia takmer nedostali, premiér Kche-čchiang vyhlásil, že „Čína zakáže akýkoľvek transfer intelektuálneho vlastníctva“ a porušovaním práv duševného vlastníctva sa bude zaoberať „s plnou vážnosťou“.

Ako uviedol, keď Čína chráni duševné vlastníctvo zahraničných firiem, „chráni tak hlavne inovácie čínskych spoločností“.

„Pokiaľ budete registrovaný na území Číny, budeme s vami zaobchádzať rovnakým spôsobom ako s akoukoľvek čínskou firmou,“ upozornil čínsky líder.

Únia zvažuje sťažnosť na Čínu pred WTO. Pre porušovanie práv duševného vlastníctva

Európska komisia zvažuje podanie sťažnosti voči Číne pred Svetovou obchodnou organizáciou (WTO) kvôli čínskym obchodným praktikám, ktoré znevýhodňujú európske firmy, uviedol jej hovorca pre bruselský portál EURACTIV.

Ešte však nie je úplne jasné, ako sa tieto záväzky odzrkadlia v praxi, podľa Junckera však obidve strany „napredujú“.

Európska únia aj Čína sa tiež zaviazali k urýchleniu rokovaní ohľadom ochrany zemepisného označenia, pričom k „zásadnému pokroku“ by malo dôjsť v ďalšom kole diskusií, ktoré sú naplánované na koniec júla. Ako uviedli obidvaja lídri, rokovania by podľa plánu mali byť ukončené v októbri tohto roku.

Spoločne sa tiež zaviazali, že sa priblížia k riešeniu pre rozšírenie trhov s hovädzím a hydinovým mäsom. Pondelkový summit ale v tejto záležitosti nepriniesol žiadne konkrétne výsledky.

„Čína sa snaží nadviazať vyváženejšie vzťahy s Európskou úniou,“ uviedol Kche-čchiang.

Únia v spoločnom vyhlásení „berie na vedomie čínske prísľuby“ zlepšiť prístup na jej trh,  ako aj investičné prostredie a ochranu práv duševného vlastníctva“ a dodáva, že s potešením očakáva „ich plné vykonanie“.

Nadmerné kapacity ocele

Ďalšou výbušnou témou stretnutia boli čínske nadmerné kapacity pre oceľ. Práve výroba čínskej ocele bola podľa Bruselu hlavným dôvodom, prečo sa Spojené štáty pustili do obchodnej vojny tak s ázijskou veľmocou ako aj Európskou úniou. Lídri sa na summite zhodli, že „nadmerné kapacity v oceliarskom priemysle sú celosvetovou výzvou, ktorá si vyžaduje kolektívnu odpoveď.“

Trump dočasne oslobodil Úniu od nových ciel. Zameral sa na Čínu

Americký prezident na poslednú chvíľu udelil Európskej únii a ďalším šiestim štátom dočasnú výnimku z nových ciel na dovoz ocele a hliníka. USA však hrozí obchodná vojna s Čínou. Trumpov krok ovplyvnil aj program summitu EÚ. 

Brusel aj Peking prisľúbili, že posilnia svoju spoluprácu v rámci Svetového fóra pre prebytok výrobnej kapacity ocele a vypracujú „nový súbor usmernení pre vládou podporované exportné úvery v rámci Medzinárodnej pracovnej skupiny pre exportné úvery a záruky.

„Európska únia už pracuje na tejto záležitosti s Japonskom a USA. Čína, z ktorej sa medzičasom stal kľučový hospodársky hráč, musí tiež pochopiť svoj podiel zodpovednosti,“ uviedol Juncker počas obchodného summitu EÚ-Čína, ktorý sa konal v rovnaký deň.

Európska a čínska podpora multilateralizmu

Zmena americkej obchodnej politiky smerom k protekcionizmu a jednostrannosti po tom, čo do Bieleho domu nastúpil Donald Trump, výrazne zasiahla Čínu aj európsku dvadsaťosmičku. „Vzhľadom na náročnú a tekutú povahu medzinárodného obchodu, je dôležité, aby Čína a EÚ podporovali multilateralizmus,“ vyhlásil Kche-čchiang

Na ceste k dosiahnutiu tohto stavu je podľa Číny a USA potrebné zreformovať Svetovú obchodnú organizáciu. „Európska únia je odhodlaná pracovať na modernizácii WTO a vyzýva všetkých partnerov, aby spoločne prispeli k dosiahnutiu tohto cieľa,“ uviedol predseda Európskej rady Donald Tusk.

„My všetci sme si vedomí skutočnosti, že svetová architektúra sa mení pred našimi očami. Sme spoločne zodpovední za to, aby sa zmenila k lepšiemu,“ dodal poľský politik.