Európska únia prvýkrát v histórii pozastaví spoločné rozpočtové pravidlá

Marseille - ľudia čakajú v rade na test na koronavírus v Marseille vo Francúzsku 23. marca 2020. Francúzsky parlament v nedeľu 22. marca 2020 schválil návrh na vyhlásenie "stavu zdravotnej núdze". [TASR/AP Photo/Daniel Cole]

Členské vlády dostali voľnejšiu ruku pre zvyšovanie verejných výdavkov na opatrenia, ktoré pomôžu zastaviť šírenie koronavírusu a tiež znížiť jeho ekonomické a sociálne dopady.

Koronavírus nemení len spôsob života väčšiny Európanov, ale postupne aj niektoré pravidlá, ktoré boli až doposiaľ nedotknuteľné.

Ministri financií EÚ na včerajšej telekonferencii schválili dočasné pozastavenie únijných rozpočtových pravidiel. Únia tak po prvýkrát využije krízovú výnimku Paktu stability a rasu, ktorá štátom povoľuje odbočiť od ich rozpočtových cieľov.

Fiškálne pravidlá povoľujú aktiváciu klauzuly v časoch „mimoriadne zhoršenej hospodárskej situácie na úrovni EÚ alebo eurozóny.“ Kríza spôsobená šírením ochorenia COVID-19 podľa eurokomisie aj členských štátov túto podmienku spĺňa.

Aktivity EÚ v boji proti pandémii COVID-19 (INFOGRAFIKA)

Únia v reakcii na pandémiu upravuje svoje pravidlá vo viacerých oblastiach, mobilizuje pomoc z európskeho rozpočtu, robí opatrenia v menovej politike a koordinuje ochranné kroky. Pozrite si prehľad.

„Prudký hospodársky pokles, ktorý tento rok očakávame, si vyžaduje ráznu, ambicióznu a koordinovanú politickú odpoveď. Musíme podniknúť rozhodné krky, aby ekonomické šoky boli čo najkratšie a najmenšie a aby naším ekonomikám nespôsobili trvalé škody, ktoré sa odrazia na strednodobej udržateľnosti verejných financií,“ píše sa v záveroch z pondelkového rokovania.

Členské vlády tak dostali voľnejšiu ruku pre zvyšovanie verejných výdavkov na opatrenia, ktoré pomôžu zastaviť šírenie koronavírusu a tiež znížiť jeho ekonomické a sociálne dopady.

Pakt zaväzuje členské krajiny udržiavať štátny dlh pod hranicou 60 percent HDP alebo ho znižovať. Rozpočtové deficity zároveň nesmú prekročiť tri percentá.

Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť môže pandémia zhoršiť slovenský deficit o miliardy eur. V závislosti od dĺžky karanténnych opatrení sa deficit verejných financií môže pohybovať v rozmedzí dvoch až šiestich percent HDP. Parlament minulý rok schválil rozpočet s plánovaným schodkom na úrovni 0,49 percenta HDP.

Ako koronavírus Slovensku (možno) zachráni eurofondy

Pomalé čerpanie eurofondov v predošlom roku môže Slovensku paradoxne pomôcť s investíciami na zmierňovanie škôd spôsobených ochorením COVID-19. Komisia novej vláde teoreticky umožňuje na tento účel použiť aj všetky doposiaľ nevyčerpané peniaze z fondov EÚ.

Fiškálne stimuly

Európska komisia, ktorá dohliada na dodržiavanie spoločných fiškálnych pravidiel a v prípade porušení môže krajine udeliť aj finančnú pokutu, tento krok navrhla ešte minulý týždeň. Spravila tak vôbec prvýkrát od vzniku Paktu stability a rastu.

„Táto dočasná flexibilita národným orgánom umožňuje spraviť všetko čo je v ich silách, aby pomohli svojim zdravotníckym systémom, firmám a pracovníkom,“ uviedol podpredseda Komisie pre hospodárstvo Valdis Dombrovskis.

Ministri financií budú o krízových opatreniach rokovať aj v utorok v rámci Euroskupiny. Tentokrát budú diskutovať o spôsobe zapojenia Euróspkeho stabilizačného mechanizmu (trvalý euroval), či vytvorení európskych dlhopisov, takzvaných koronabondov.