Európske hospodárstvo odoláva brexitu aj Trumpovi. Rastú všetky členské štáty

Pierre Moscovici

Eurokomisár Pierre Moscovici predstavuje zimnú hospodársku prognózu, zdroj: Európska komisia

Európska komisia dnes vydala svoju zimnú hospodársku prognózu. Eurozóna aj celá EÚ má rásť rýchlejšie než sa čakalo.

Prvýkrát za posledných 10 rokov exekutíva predpovedá rast všetkým členským štátom počas celého prognózovaného obdobia (2016 – 2018). Neistota však bude naďalej vyššia než zvyčajne.

Rast aj vďaka tretím krajinám

Podľa najnovšej prognózy čaká eurozónu tento rok rast hrubého domáceho produktu (HDP) na úrovni 1,6 % a 1,8 % v roku 2018. Je to mierne zlepšenie v porovnaní s jesennou prognózou, keď Komisia očakávala na tento rok rast o 1,5 % a v budúcom roku o 1,7 %.

Dôvodom revízie smerom nahor bol lepší ako predpokladaný výkon ekonomiky eurozóny v 2. polroku 2016 a dobrý štart do nového roka.

HDP celej dvadsaťosmičky bude tiež rásť o niečo viac, a to o 1,8 % tento aj budúci rok, namiesto 1,6 % z jesennej prognózy.

Podľa Komisie k tomu prispel hospodársky rast vyspelých štátov mimo EÚ a to najmä očakávaný fiškálny stimul v USA. Upevniť by sa tiež malo tempo rastu rozvíjajúcich sa ekonomík, čo by tiež mohlo viesť k oživeniu exportu z EÚ po slabšom vlaňajšom výsledku.

Inflácia mierne stúpa

Inflácia v eurozóne sa nedávno odrazila od dna, a to najmä v dôsledku zdraženia energií. V uplynulých dvoch rokoch zápasil región s veľmi nízkou infláciou a hoci už naberá tempo, komisia predpovedá, že sa tento a budúci rok ešte udrží pod 2-% inflačným cieľom Európskej centrálnej banky (ECB).

Základná inflácia, bez nestálych cien energií a potravín, bude stúpať len postupne. Celkovo Komisia očakáva, že inflácia v eurozóne zrýchli z vlaňajších 0,2 % na 1,7 % v tomto roku a v roku 2018 dosiahne 1,4 %. V celej EÚ stúpne priemerná miera inflácie z 0,3 % vlani na 1,8 % v tomto roku a potom mierne spomalí na 1,7 % v roku 2018.

Junckerov plán prináša výsledky

Hnacím motorom hospodárskeho rastu v Európe podľa exekutívy zostane domáci dopyt a súkromná spotreba vďaka pokračujúcemu zvyšovaniu zamestnanosti a nominálnych miezd. Rastúca inflácia však bude výdavky domácností brzdiť, takže tempo zvyšovania súkromnej spotreby zostane mierne.

Miernym tempom budú rásť aj investície. Podporia ich viaceré faktory, vrátane nízkych finančných nákladov a posilňovania globálnej aktivity. Projekty spolufinancované z Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI) by mali tiež podporiť hospodársky rast, keďže sa presúvajú z fázy schvaľovania k realizácii.

Komisia predpovedá eurozóne rast investícií v tomto roku o 2,9 % a v roku 2018 o 3,4 %, v celej EÚ tiež o 2,9 % tento a 3,1 % budúci rok

Nezamestnanosť bude ďalej klesať

Zotavovanie hospodárstva sa má pozitívne prejaviť aj na trhu práce. Rast zamestnanosti by mal byť podľa exekutívy solídny, aj keď v porovnaní s vlaňajším tempom bude v tomto aj budúcom roku o niečo menej dynamický.

Eurozóne predpovedá pokles miery nezamestnanosti v tomto roku na 9,6 % z vlaňajších 10 % a v roku 2018 ďalšie zníženie na 9,1 %. V celej EÚ klesne nezamestnanosť z 8,5 % v roku 2016 na 8,1 % v tomto a 7,8 % v nasledujúcom roku. Pôjde o najlepšie výsledky od roku 2009.

Moscovici: Je potrebné využiť všetky politické nástroje

Čo sa týka zvýšenej neistoty, otázniky vyvolávajú predovšetkým budúce kroky novej americkej administratívy, ako aj séria volieb v EÚ či výsledok rokovaní o brexite.

„Už päť rokov za sebou sme svedkami hospodárskeho oživenia v Európe. V týchto neistých časoch je však dôležité, aby si európske ekonomiky udržali konkurencieschopnosť a boli schopné sa prispôsobiť meniacim sa okolnostiam,“ vyhlásil podpredseda Komisie zodpovedný za euro Vladis Dombrovskis.

„Európske hospodárstvo prejavilo odolnosť proti početným otrasom, ktorým bolo v uplynulom roku vystavené. Rast pokračuje a nezamestnanosť a deficity klesajú. Keďže však čelíme tak veľkej neistote, na podporu rastu je viac ako kedykoľvek predtým dôležité využívať všetky politické nástroje. Predovšetkým musíme zabezpečiť, aby jeho prínosy boli pociťované v celej eurozóne a vo všetkých častiach spoločnosti,“ dodal eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici.