Európskemu biznisu sa darí

Nemecký index ekonomického sentimentu rastie už tri mesiace za sebou, čo dokazuje podnikateľský optimizmus a pozitívne očakávania od najbližšieho vývoja. V marci dosiahol index hodnotu 104,8 (vo februári 104,1), čo je najvyššia hodnota od augusta.

Podobne sa darí aj francúzskemu biznisu – ekonomický index vzrástol na 109, čo znamená najvyššiu mieru dôvery v ekonomiku a jej ďalší vývoj v tomto roku. Christine Lagarde, francúzska ministerka fnancií vyhlásila, že krajina “dobre odoláva globálnej kríze.” Dôvodom sú aj vládne reformy, ktoré boli “šikovné a dobre načasované,” cituje Lagarde Financial Times.

Obe krajiny hlásia aj vyššiu mieru optimizmu exportérov, čo znamená, že rekordne silné euro ich zatiaľ výrazne nepoškodilo. Politickí lídri na čele s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym však naďalej žiadajú ECB o opatrenia proti silnejúcemu kurzu európskej meny, odvolávajúc sa práve na problémy európskych exportérov.

Na Slovensku index ekonomického sentimentu klesá. Podľa Štatistického úradu vo februári medzimesačne klesol o jeden percentuálny bod na 99,6 bodu. Dôvodom je podľa úradu najmä pokles dôvery v maloobchode, službách a u spotrebiteľov.

Robert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska tvrdí, že optimizmus biznis sféry klesá kontinuálne od nástupu novej vlády. Dôvodom sú najmä zmeny v zákonníku práce a zvýšenie odvodového zaťaženia. Slovenské podniky zatiaľ výrazne nepociťujú globálne problémy ako finančnú krízu, či americkú recesiu: “Dostupnosť finančných zdrojov je na Slovensku bezproblémová,” potvrdzuje Kičina. Dodáva, že slovenských exportérov mimoriadne netrápi ani silná koruna: “Na výrobu je treba aj dovoz surovín” a lacnejší dovoz tak kompenzuje drahší vývoz. Navyše, “ak je za silným kurzom zdravý ekonomický vývoj ako na Slovensku, tak je to v poriadku,” dodáva Robert Kičina.