Európski lídri gréckym voličom odkázali, aby urobili správnu voľbu

Zdroj: TASR/AP

Situácia v Grécku mala výrazný vplyv na včerajšie rokovanie hláv štátov a vlád v Bruseli. V krajine po voľbách 6. mája zavládla politická kríza vzhľadom na to, že Gréci vo veľkej miere podporili strany odmietajúce záchranný program. Veľké strany Nová demokracia a PASOK vystupujúce v prospech balíčka nemali dostatok kresiel na vytvorenie vlády. Rokovania medzi politickými subjektmi zlyhali v priebehu pár dní a 17. júna sa voľby budú opakovať.

Krajinu dočasne vedie úradnícka vláda na čele so sudcom Panagiotisom Pikrammenosom. Upozornil, že pokles HDP krajiny dosiahol 15 %, nezamestnanosť je na úrovni 20 % a polovica mladých je bez práce.

„Cena za plnenie podmienok otestovala limity Grékov a preto potrebujeme rýchle kroky na obnovenie dôvery a rastu,“ vyhlásil grécky premiér. Spomedzi predložených návrhov na včerajšom summite zameranom na oživenie rastu osobitne vyslovil podporu posilneniu Európskej investičnej banky, ktorá podľa neho bude hrať významnú úlohu pri podpore malých a stredných podnikov nielen v Grécku, ale aj v EÚ.

Európski lídri prijali politické stanovisko, v ktorom uviedli, že si želajú, aby krajina ostala súčasťou eurozóny, musí však rešpektovať svoje záväzky a implementovať program. Zároveň očakávajú, že nová vláda, ktorá vzíde z júnových volieb, sa rozhodne implementovať dohodnuté reformy.

„Eurozóna prejavila výraznú solidaritu tým, že spolu s MMF na podporu Grécka od roku 2010 poskytla takmer 150 miliárd eur,“ uvádzajú v stanovisku.

Plány pre prípad gréckeho odchodu z eurozóny

Počas summitu sa v médiách šírila informácia, že ministri financií dostali pokyn, aby pripravili národné plány pre prípadné dôsledky chaotického odchodu Grécka z eurozóny po júnových voľbách. Túto informáciu popreli viacerí lídri, vrátane šéfa Euroskupiny Jeana-Claudea Junckera. Avšak pripustil, že všetky možnosti ostávajú otvorené.  

Správu za dezinformáciu označil aj slovenský premiér Robert Fico. „Ide o to, že v gréckych bankách dochádza k vyberaniu peňazí a je dôležité prijať opatrenia, aby sa tomu ďalej zabraňovalo,“ vysvetlil.

Podľa agentúry Reuters pre obavy investorov z odchodu Grécka z eurozóny euro kleslo voči doláru na 22-mesačné minimum.