Európski lídri proti väčším finančným stimulom

Európski lídri sa v týchto dňoch 19. a 20. marca stretávajú v Bruseli, aby dokončili spoločné stavisko EÚ pred summitom G20 o reforme svetového finančného systému. „Aj keď bude nejakú dobu trvať, kým sa prejaví jeho pozitívny vplyv na hospodárstvo, veľkosť fiškálneho stimulu (okolo 3,3 % HDP EÚ alebo €400 miliárd) vygeneruje nové investície, podporí dopyt a vytvorí pracovné pozície,“ píše sa  v koncepte záverov stretnutia, ktorý má k dispozícii EurActiv.

Koncept nadväzuje na predchádzajúce stanovisko Francúzska a Nemecka, ktoré zamietli obvinenia, že Európa nepoužíva dostatočný objem prostriedkov na boj proti kríze. „Balík v hodnote viac ako 400 miliárd eur je znakom, že Európa je v predvoji v boji proti recesii,“ píše sa v spoločnom liste nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

„Na stretnutí Európskej rady, by sme mali našim občanom, partnerom a podnikateľskej komunite dať silné posolstvo, že dôverujeme objemu a efektivite nášho uzdravujúceho plánu,“ hlásia dvaja lídri.

Krugman vyzval k väčším fiškálnym stimulom

Francúzsko-nemecký list sa objavil v čase, keď vypukli diskusie o transatlantickej nejednote pre priority skupiny G20. Washington sa chce zamerať na zvýšenie vládnych stimulov, no niektoré európske vlády za prioritu považujú reguláciu.

Paul Krugman, ekonóm ocenený Nobelovou cenou, v utorok (17. marca) európsku odpoveď na ekonomickú krízu opísal ako „úplne neadekvátnu“, pričom vyhlásil, že kontinent potrebuje „veľký a udržateľný stimulačný balík, aby sa dostal z krízy“.

Poukázal, že americké hospodárstvo sa z Veľkej hospodárskej krízy v tridsiatych rokoch dostalo vďaka miernej fiškálnej expanzii, čo podľa jeho slov indikuje veľkosť potrebného stimulu. Európsky stimul tesne nad 3 % HDP označil za absolútne neadekvátny.

Európski lídri však na dvojdennom summite, ktorý začína dnes (19. marca), tieto vyhlásenia plánujú odmietnuť.  Predseda Komisie José Manuel Barroso v stredu (18. marca) vyhlásil, že rôzne stimulačné plány prijaté európskymi krajinami „môžu dosiahnuť 4 % HDP EÚ, pokiaľ do štatistík bude zahrnutá aj podpora v nezamestnanosti a štátom hradená zdravotná starostlivosť“.

V decembri 2008, európski lídri schválili €200-miliardový európsky záchranný balík, čo je 1,5 % HDP. Predstavitelia členských krajín však chcú presadiť, aby sociálne benefity, ktoré sú súčasťou európskeho sociálneho modelu, túto sumu zdvojnásobia na viac ako €400-miliárd alebo 3,3 % HDP Únie, hodnotu, ktorá sa približuje masívnemu americkému stimulačnému balíku.

„Nikto nemôže povedať, že európske verejné výdavky sú nedostatočné,“ povedal európsky diplomat. „Dosiahli sme limity, ktoré ak prekročíme, udržateľnosť verejných financií nemusíme zvládnuť,“ dodal.

Európske problémy

Pri zameraní na eurozónu Krugman povedal, že najväčším problémom je konkurencieschopnosť. Taktiež kritizoval politiku pracovnej mobility, ktorej relatívna nedostatočnosť spomaľuje schopnosť bloku bojovať proti recesii. Okrem toho poukázal, že Európa nemá schopných lídrov. Neelie Kroesová, komisárka pre hospodársku súťaž na to reagovala: „Z krízy sa nedostaneme snívaním o systémoch, ktoré nemáme.“ Zdôraznila, že Komisia je úspešná v snahe ochrániť jednotný trh pred „nebezpečenstvom protekcionizmu“, čo „Európe bráni, aby urobila kroky vzad“.