Európski lídri za prísnejšiu finančnú reguláciu a boj proti daňovým rajom

Zdroj: Flickr

Pozadie:

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pozvala lídrov Veľkej Británie, Francúzska, Talianska, Španielska, Holandska, Českej republiky a Luxemburska a tiež predsedu Európskej komisie, národných ministrov financií a predstaviteľov centrálnych bánk na prípravu spoločného stanoviska EÚ na aprílovom summite G20 v Londýne.

Už na novembrovom summite vo Washingtone sa pokúšali dospieť k reforme svetovej finančnej architektúry. Recesia v Európe a USA sa prehĺbila, čo vlády prinútilo k prijímaniu masívnych stimulačných balíkov. Berlínske stretnutie sa uskutočnilo len týždeň po hádkach medzi európskymi národmi najmä pre francúzsky záchranný plán pre domáce automobilky.

Otázky:

„Čelíme mimoriadnej medzinárodnej kríze finančných trhov a svetovej ekonomiky, akú sme nezažili desaťročia. Veríme, že ju môžeme vyriešiť len spoločne,“ povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Lídri sa zhodli, že „finančné trhy, produkty a jednotliví hráči musia byť predmetom primeranej kontroly a regulácie, bez výnimky a bez ohľadu na krajinu ich pôvodu. Osobitne to platí pre súkromné kapitálové skupiny, vrátane hedgeových fondov, ktoré predstavujú systematické riziko“. Navrhli, aby Medzinárodný menový fond a Fórum finančnej stability dostali za úlohu monitorovať a propagovať implementáciu medzinárodných odporúčaní.  

V spoločnom stanovisku tvrdia, že návrh treba vypracovať tak, aby sa stal súčasťou akčného plánu, pričom zdôraznili, že čoskoro pribudne aj zoznam nespolupracujúcich jurisdikcií a návod ako udeľovať sankcie. Lídri sa dohodli aj na posilnení fondov MMF. Britský premiér Gordon Brown povedal, že medzinárodné inštitúcie potrebujú $500 miliárd a vyzval k vytvoreniu „globálneho New Deal-u“, hospodárskej reforme, ktorá by pomohla napraviť ekonomiku.

„V porovnaní s washingtonským akčným plánom, máme oveľa jasnejší postoj pri stíhaní daňových rajov,“ vyhlásila nemecká kancelárka. Lídri podporili výzvu kancelárky k vytvoreniu „charty udržateľnej ekonomickej aktivity“ na redukovanie nerovnováhy na finančných trhoch. Okrem toho sa pridali na stranu názoru, že ratingové agentúry by mali byť predmetom povinnej registrácie a kontroly. Podľa Merkelovej „jednou z chýb minulosti bolo, že banky si nevybudovali ochranné štíty pre svoj vlastný kapitál a preto neboli schopné reagovať na krízu“.

Pozície:

„Nový systém regulácie by bez sankcií nemal zmysel,“ povedal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Tvrdí, že európske krajiny spoločne zostavili list daňových rajov a sankcií, ktoré im hrozia za to, ak budú pokračovať v tom čomu sa hovorí „bezohľadná finančná aktivita“.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová varovala USA, aby sa vyhli protekcionizmu na trhu s automobilmi. „Keď sa pozriete do reštrukturalizačných plánov niektorých amerických firiem, je tam množstvo štátnych fondov, ktoré do nich plynú,“ povedala Merkelová. „Toto však nie je obvinenie,“ dodala.

Španielsky premiér Jose Luis Rodriguez Zapatero povedal, že cieľ londýnskeho summitu je jasný: „Vo Washingtone skupina G20 vytvorila princípy nového medzinárodného finančného systému. V apríli v Londýne sa musíme pohnúť vpred a v praxi vykonať potrebné akcie.“