Európsky záchranný fond má svojho šéfa

Európsky finančný stabilizačný nástroj (EFSF), ktorý je už niekoľko týždňov základnou tézou politických diskusií na Slovensku má od dnes svojho šéfa. Stal sa ním bývalý generálny riaditeľ Generálneho riaditeľstva pre ekonomické a finančné záležitosti Európskej komisie – Nemec Klaus Regling. Informuje o tom samotný nástroj na svojej internetovej stránke. „EFSF je integrálnou súčasťou rámca na zabezpečenie finančnej stability v Európe. Je dôležité, že máme technickú a finančnú kapacitu na vykonanie našej práce v prípade potreby a ja sa postarám o to, aby to fungovalo,“ skonštatoval Regling.

EFSF alebo tzv. ochranný val má formu akciovej spoločnosti so sídlom v Luxemburgu. Prvým akcionárom sa stalo Luxembursko a následne ostatné krajiny eurozóny, ktoré podpísali rámcovú ručiteľskú zmluvu. V prípade, že sa niektorý štát dostane do podobných problémov ako Grécko, EFSF emituje dlhopisy. Získané peniaze požičia krajine s problémami.

Úlohou členských krajín poskytnúť garancie za emitované dlhopisy pre prípad, že štát nebude schopný svoj úver splácať. Výška sa určuje podľa redistribučného kľúča kapitálovej účasti v Európskej centrálnej banke. Pre Slovensko z toho vyplýva záväzok poskytnúť v prípade potreby záruku vo výške 4,4 miliardy eur. Do dnešného dňa však rámcovú zmluvu nepodpísalo.

Zmluva sa stala predmetom hádok medzi novou koalíciou a dosluhujúcou vládou o tom, kto ho ju má podpísať. SDKÚ-DS na čele s Ivetou Radičovou kritizuje nielen záchranný balík, ktorý považuje za zlé riešenie, no zároveň aj premiéra Roberta Fica za nečinnosť. Premiér pre zmenu vyhlásil, že pred podpisom chce najprv počuť jasné stanovisko štyroch koaličných strán voči obrannému valu. Lídri o stanovisku voči valu doteraz neboli schopní zoči-voči rokovať.

SDKÚ-DS však dnes podľa ČTK vyhlásila, že mechanizmus nezablokuje. "Rozhodnutie o politickej dohode o európskom ochrannom vale je nezvratné a nová vláda preto nebude blokovať jeho vytvorenie.“