Európu rozdelila pomoc Grécku

Zdroj: Flickr

Šestnásťčlenná eurozóna sa zmieta v konfliktoch o tom ako a či vôbec poskytnúť pomoc Grécku, ktorého dlhy a deficit priviedli blok do najhlbšej krízy od zavedenia eura pred 11 rokmi.

Kancelárka Merkelová, ktorú v máji čakajú kľúčové krajinské voľby, si veľmi dobre uvedomuje stanovisko voličov, ktorí sú proti finančnej podpore Grécka a tento postoj zaujala aj na medzinárodnom fóre.

Podľa prieskumov Financial times tretina Nemcov si myslí, že Grékov treba požiadať, aby opustili eurozónu, kým 40 % si myslí, že by bolo lepšie, keby krajina z menovej únie vystúpila.

Merkelovej názor však nezdieľa Brusel, ani jej hlavní európski partneri, ktorí sú za ráznu akciu, ktorá by ukončila špekulatívne útoky na Grécke aktíva, čo spôsobilo, že Gréci si teraz požičiavajú dvakrát drahšie ako Nemci.

Vo vysielaní nemeckého rozhlasu Mekelová odmietla tvrdenia, že by Grécko akútne potrebovalo pomoc a tiež návrhy predsedu Komisie Josého Manuela Barrosa, aby sa lídri na summite tento týždeň dohodli na pohotovostnom záchrannom balíku.

„Nezdá sa mi, že by Grécko v tomto momente potrebovalo peniaze a grécka vláda tento názor potvrdila. Preto by som rada vyzvala, aby sme nespôsobili turbulencie na trhu pre falošné očakávania od summitu (25. – 26. marca),“ vysvetlila. „Pomoc nebude súčasťou agendy nadchádzajúceho stretnutia Rady, pretože samotní Gréci tvrdia, že pomoc v súčasnosti nepotrebujú.“

Barroso chce pôžičky

Barosso v rozhovore pre Handelsblatt uviedol, že Európska únia urgentne potrebuje vyriešiť grécky problém bez ohľadu na politickú agendu členských štátov. „Zabezpečenie stability menovej únie je v nemeckom záujme,“ povedal pre nemecký denník. „Som si istý, že Nemecko konštruktívne prispeje k riešeniu súčasnej krízy.“

V piatok upozornil členské štáty, že by mali byť pripravené Grékom poskytnúť koordinované bilaterálne pôžičky. „Európska komisia je pripravená navrhnúť nástroj pre koordinovanú asistenciu Grécku,“ uviedol Barroso v stanovisku.

„Tento nástroj bude konštituovaný systémom koordinovaných bilaterálnych pôžičiek a bude kompatibilný s klauzulou, ktorá zakazuje vykupovanie dlhov inej krajiny a bude mať prísne podmienky.“

Nemecko na to reagovalo vydaním stanoviska kancelárky, v ktorom ubezpečila, že Gréci finančnú pomoc nepotrebujú. „Grécky premiér ubezpečil, že Grécko nepotrebuje žiadny finančnú asistenciu,“ píšu v stanovisku.

Berlusconi chce, aby sa Grékom pomohlo

Taliansko sa tiež nachádza na zozname krajín s narušenou finančnou stabilitou a preto je prirodzené, že premiér Silvio Berlusconi zastáva finančnú pomoc Grékom. Podľa neho EÚ nemá dôvod ustupovať, pokiaľ členské štáty nie sú pripravené pomôcť krajine eurozóny.

Dlh Talianska by sa mal tento rok vyšplhať na 117 %, Grécku odhadujú 120 % HDP. Rím však dokázal deficit udržať pod pokrievkou a krízu prekonal s menšími stratami ako ostatní.

Pomoc Medzinárodného menového fondu v hre

Niektoré členské krajiny eurozóny veria, že blok by Grécku mal pomôcť vyriešiť jeho problémy. Nemci a ďalší nevylučujú pomoc od Medzinárodného menového fondu. Berlín sa obáva, že priama pomoc by mohla vytvoriť precedens pre ostatné členské štáty eurozóny a musel by ju riešiť nemecký ústavný súd, pretože európske pravidlá jasne zakazujú vykupovanie dlhov členskej krajiny eurozóny niektorým z jeho partnerov.

Gréci formálne o peniaze nepožiadali, chcú počakť, či ich úsporné opatrenia vrátia krajine dôveru. Papandreou však v piatok varoval, že Grécko je jeden krok od toho, aby si nemohlo ďalej požičiavať.

Barroso v rozhovore pre francúzsku televíznu stanicu France 24 odmietol komentovať, ako sa EÚ zachová, pokiaľ Grécko požiada o pomoc Medzinárodný menový fond. „Čo by som rád pripomenul je, že Grécko a aj všetky členské štátu sú členmi MMF. V skutočnosti EÚ je najväčším zdrojom  prostriedkov fondu. Takže to nie otázkou prestíže, je to skôr otázkou toho, čo považujú za najlepší spôsob ako odpovedať na vzniknutú situáciu.“

(EurActiv/Reuters)