Európu trápia lesné požiare

Zničená oblasť v meste Rafina, Grécko. 26. júl 2018 [EPA-EFE/SIMELA PANTZARTZI]

Júnová vlna horúčav spôsobila v Európe aj rozsiahle lesné požiare. Na juhu Francúzska a v Španielsku hasiči bojovali s najhoršími požiarmi za posledných dvadsať rokov.

Situácia je však zlá už od prvých mesiacov tohto roka. Podľa informačného systému EFFIS (European Forest Fire Information System), počet zaznamenaných lesných požiarov začal prudko narastať v polovici februára. Do konca júna ich bolo približne 1 400 – osemkrát viac, než priemerný počet požiarov za rovnaké obdobie v dekáde 2008-2018.

Počet lesných požiarov v EÚ, porovnanie 2019 a priemer 2008-18. Zdroj: EFFIS

Päťnásobne narástla aj plocha zničeného lesa: zo 44,5 tisíca hektárov za prvých šesť mesiacov v 2008-2018, na 207 tisíc hektárov – čo je približne rovnaká plocha, ako rozloha Bratislavského samosprávneho kraja.

Skutočné škody sú však ešte vyššie. Systém EFFIS zaznamenáva len požiare nad 30 hektárov. Menšie tvoria priemerne 20% z celkového množstva zhorenísk.

Spálená plocha lesa (ha) v EÚ, porovnanie 2019 a priemer 2008-18. Zdroj: EFFIS

Situácia je zlá aj v posledných tridsiatich dňoch. EFFIS ukazuje vysokú koncentráciu lesných požiarov na severe Francúzska, na Apeninskom polostrove, na juhu Karpatského oblúka, či v Turecku.

Lesné požiare, 26.6.-26.7.2019. Zdroj: EFFIS

Najviac aktívnych požiarov je v súčasnosti na severnom pobreží Čierneho mora, a v regiónoch susediacich s Európou – v severnej Afrike a na Blízkom východe. Vzhľadom na vysoké teploty a suchá je však EFFIS hlási vysoké riziko na juhu Pyrenejského polostrova, v strednom a južnom Taliansku, a vo veľkých častiach východného Francúzska, Beneluxu a Nemecka. Na Slovensku je najviac ohrozený juhozápad krajiny.

Aktívne lesné požiare, 26. júl 2019. Zdroj: EFFIS

Podľa poslednej Správy o stave životného prostredia (2017) rastie počet a rozsah lesných požiarov aj na Slovensku. V roku 2017 bolo v SR zaznamenaných 162 požiarov lesa (o 26 viac ako v roku 2016) na ploche 297,66 hektárov (oproti 174,9 hektárov v roku 2016). Najčastejšími zistenými príčinami sú manipulácia s otvoreným ohňom, spaľovanie odpadu mimo skládok a vypaľovanie trávy a suchých porastov.

Riziká lesných požiarov na Slovensku, 26.júl 2019. Zdroj: EFFIS

Kvôli rekordne vysokým teplotám a suchám je veľmi vážna situácia v ruských a severoamerických arktických oblastiach. V Rusku horia nie len lesy, ale aj rašeliniská. Svetová meteorologická organizácia pred dvoma týždňami informovala, že júnové požiare v Arktíde vypustili do ovzdušia rovnaké množstvo emisií CO2 (50 megaton), aké vypustí za rok Švédsko. O arktických požiaroch informuje podrobnejšie článok Denníka N.

Partner

Projekt FUTURE CAP: Dynamic, Innovative and Sustainable Agriculture in Slovakia