Európu vyzývajú k dôkladnejšiemu otestovaniu bánk

The Wall Street Journal v utorok informoval, že Washington chce, aby európske krajiny podrobili svoje banky dôkladnejšiemu stresovému alebo záťažovému testu. Túto myšlienku chcú USA s pomocou Kanady presadzovať aj na víkendovom stretnutí ministrov financií skupiny G8 v Taliansku.

„Prebehli určité diskusie o výzve k detailnejšiemu záťažovému testu, nielen amerických, ale aj európskych bánk. Budeme ďalej diskutovať o funkčnosti finančných trhov,“ cituje kanadského ministra agentúra Reuters. „Zdravotný test“ jednotlivých európskych bánk tento týždeň odporučil aj Medzinárodný menový fond.

Nemecký minister financií Peer Steinbrück ešte v ten deň reagoval na návrhy podrobiť európske banky testu americkým štýlom odmietavo aj napriek odporúčaniam Medzinárodného menového fondu. „Sme za stresový test celého systému, nie však za pohľad na špecifickú kapitálovú situáciu bánk,“ vyhlásil na stretnutí ministrov financií EÚ začiatkom týždňa v Luxemburgu.

Okrem toho nesúhlasí so zverejnením výsledkov testov, tak ako to urobil Washington. Varoval, že takýto krok by mohol byť kontraproduktívny a odrádzať investorov. „Medzi bankami v Európe a Spojených štátoch je jasný rozdiel,“ zdôraznil..

Ministri financií členských štátov EÚ sa minulý mesiac dohodli na tom, že najväčšie banky v najbližších mesiacoch otestujú. Narozdiel od amerického testu, cieľom nebolo určiť, ktorá banka potrebuje viac kapitálu a v akom objeme, ale odhaliť prípadné riziko, ktoré by mohli predstavovať pre systém.

Americká Fed chcela na základe záťažovej skúšky identifikovať banky, ktoré budú potrebovať kapitálovú podporu od vlády. Washington výsledky testu zverejnil. Vyplynulo z neho, že desať najväčších amerických bánk potrebuje 74,6 miliardy dolárov extra kapitálu.

Francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardová má na problematiku iný názor ako jej francúzsky kolega. Podľa nej by sa výsledky európskych testov mali zverejňovať. Ministerka si je istá dobrými výsledkami francúzskych bánk.

Pre hospodársky denník Les Echos povedala, že výsledky testovania francúzskych bánk budú hotové koncom júna, makroekonomické testy vykonávané európskymi regulátormi budú v každej krajine ukončené a vyhodnotené do septembra. „Som za publikovanie výsledkov, no koordinovaný prístup bude mať väčší zmysel,“ vysvetlila.

Národná banka Slovenska slovenské banky testovaniu na makroúrovni podrobuje pravidelne. V prvom štvrťroku ich podrobili aj mikrotestom, údaje o tomto testovaní nezverejnila.  

(EurActiv / Reuters)