Európu zasiahla vlna prepúšťania

Holandská banková a poisťovacia skupina ING oznámila, že celosvetovo ruší 7 tis. pracovných miest v snahe skresať náklady o 1 miliardu eur. Philips, holandský výrobca elektroniky ohlásil škrty, ktoré budú znamenať zánik 6 tis. pracovných miest od čoho si sľubuje úspory vo výške 400 miliónov eur. Corus, anglicko-holandský výrobca ocele bude postupovať podobne, prepustí 3.500 pracovníkov.

Najhoršie správy ale prišli spoza Atlantiku. Caterpillar, vedúci svetový výrobca stavebného a baníckeho náradia oznámil, že ruší 20 tis. pracovných miest. Americký farmaceutický gigant Pfizer oznámil, že po fúzii s koncernom Wyeth bude nadbytočných 19 tis. pracovných miest. Ďalej to je telekomunikačná skupina Sprint Nextel (8 tis. miest), Home Depot (7 tis. miest) a General Motors (2 tis. miest).

Včera oznámili hromadné prepúšťania aj dve firmy na Slovensku: Železiarne Podbrezová a Konospan z Prešova.

Podľa januárových čísiel Eurostatu objednávky v priemysle v eurozóne poklesli od 26,2 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

„To, čo sa začalo ako kríza na finančných trhoch, sa rýchlo stalo globálnou krízou na pracovnom trhu,“ uvádza Medzinárodná organizácie práce (ILO) na svojej web stránke. Presné čísla o stratách pracovných miest v Európe ešte nie sú známe ale politici na ne s blížiacimi sa voľbami do EP pri svojich rekciách nečakajú.

„Vyhliadky sú čím ďalej tým horšie, ale kde je snaha Európskej únie?,“ pýta sa Poul Nyrup Rasmussen, predseda Strany európskych socialistov (PES). „Prezident Barack Obama pripravuje investičný balík, Čína a Rusko dávajú veľké peniaze do svojich ekonomík, ale robí Európa dosť?“

„Európa by mala prijať nové a výnimočné opatrenia aby predišla predpovedanej strate 3,5 milióna pracovných miest tento rok,“ tvrdí Rasmussen.

So zyvšujúcimi sa číslami nezamestnaných sa šíri strach z nepokojov. Vo Francúzsku ohlásili na štrvtok odbory masívne štrajky na podpru sociálneho stimulačného plánu na naštarotvanie ekonomiky a tvrobu nových miest.