Euroskupina diskutuje o forme pomoci Grécku

Zdroj: Flickr

Hlavnou témou diskusií európskych politikov je spôsob ako pomôcť Grécku, ktoré sa topí v dlhoch. Finančnú záchranu však vo väčšine prípadov vylučujú, najväčším odporcom tejto varianty je spomedzi všetkých členských štátov Nemecko.

Okrem toho vykupovanie dlhov inej členskej krajiny buď celým blokom, alebo individuálnym štátom pravidlá EÚ nepovoľujú.

Bolestivé škrty vo vládnych výdavkoch a úsporné opatrenia vyvolali v krajine vlnu štrajkov. Podľa prieskumu agentúry Reuters, ktorú zverejnili včera (14. marca) však väčšina opýtaných Grékov verí, že krajina sa do správnych koľají dostane len vtedy, ak začne šetriť.

Medzi zvažované alternatívy finančnej pomoci sú bilaterálne pôžičky alebo úverové garancie. Francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardová vyhlásila, že neočakáva, že na dnešnom stretnutí Euroskupiny v Bruseli stanovia nejakú konkrétnu cifru.

„Určite nečakám, že prijmeme nejaké rozhodnutie alebo že stlačíme nejaké pohotovostné tlačidlo alebo že vôbec vyberieme nejaké tlačidlo, ktoré by sme v prípade potreby použili,“ povedala novinárom.

Ocenila však úsporné opatrenia gréckej vlády, ktorými chce krajina ušetriť prostriedky vo výške 2 % HDP.  „Grécka vláda si zaslúži viac rešpektu za svoje snahy obmedziť výdavky,“ uviedol nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v rozhovore pre časopis Bild. „Keďže sa neobjavili nové faktory či skutočnosti, nie je dôvod, aby sa na stretnutí Euroskupiny rozhodovalo o finančnej pomoci,“ uzavrel.

(EurActiv/Reuters)