Euroskupina neuvoľnila Grécku splátku. Čaká na reformy

zdroj: Council of the EU

Eurozóna uvoľní ďalšiu časť pôžičky pre Grécko, ako aj peniaze na rekapitalizáciu bánk iba potom, čo Atény splnia dohodnuté reformy, zhodli sa ministri financií krajín eurozóny.

Podľa šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema je nádej, že sa obe strany do konca týždňa dohodnú. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Záťažové testy Európskej centrálnej banky koncom októbra ukázali, že grécke banky budú v najhoršom prípade potrebovať „iba“ 14,4 miliardy eur dodatkového kapitálu. Časť z nich príde od súkromných investorov, eurozóna pokryje zvyšok  zo záchranného fondu.

Na tento účel je v balíčku vyčlenených 10 miliárd eur vo forme dlhopisov záchranného fondu eurozóny, ktoré môžu byť prevedené do Helénskeho fondu finančnej stability.

„Teraz je dôležité, čo povedia grécki kolegovia z hľadiska ich predstáv o rekapitalizácii a z hľadiska účasti súkromného sektora. Pretože čím viac súkromného sektora, tým menej pomoci bude potrebnej od nás, od ďalších štátov,“ povedal po stretnutí minister financií SR Peter Kažimír.

Grécke rodiny v ohrození

Sporným bodom je najmä riešenie problémov s nesplácanými hypotékami. Grécko sa totiž zaviazalo, že umožní vyvlastnenie domov v prípade, že ich majitelia nesplácajú bankám hypotéky. Teraz však premiér Alexis Tsipras žiada veriteľov, aby zmiernili požiadavky v otázke nesplácaných hypoték, lebo by veľa ľudí mohlo prísť o strechu nad hlavou.

Dijsselbloem tvrdí, že nový „exekučný“ zákon je kľúčový pre rekapitalizáciu bánk, pretože  bude mať priamy vplyv na počet nesplácaných úverov, s ktorými sa budú musieť banky vyrovnať v rámci dodatkového kapitálu.  

Situácia je v Grécku veľmi citlivá. O strechu nad hlavou už prišli tisíce. Atény sa musia navyše vyrovnať aj s náporom žiadateľov o azyl, ktorým musia poskytnúť jedlo a ubytovanie. Lavicová vláda sa obáva, že prísnejší zákon o vyvlastnení by mohol prispieť k nárastu preferencií krajne pravicovej strany Zlatý úsvit.

„Vždy je priestor na kompromis, ale nemyslím si, že ministri by akceptovali takú zmenu pravidiel, v rámci ktorej by mali Gréci výhody a miernejšie podmienky pri splácaní hypoték, než majú obyvatelia iných krajín,“ reagoval jeden zo zdrojov blízky rokovaniam.

EurActiv/TASR