Euroskupina o Grécku: viac reforiem, menej šetrenia

Alexis Tsipras. Zdroj: Európska komisia

Včerajšie stretnutie euroskupiny prinieslo mierny pokrok v uzavretí druhého hodnotenia gréckeho programu. Atény tak môžu dúfať v ďalšiu časť z 86 miliardového úveru – a stihnúť veľkú splátku starých pôžičiek, ktorá ich čaká v júli.

Dohodu komplikuje konflikt medzi Medzinárodným menovým fondom a európskymi veriteľmi ohľadom udržateľnosti dlhu. Kompromisným riešením má byť, že sa Atény viac zamerajú na „hlboké“ štrukturálne reformy, než len na škrty výdavkov.

Do Atén sa tak môžu vrátiť technické tímy inštitúcií, dohliadajúce na implementáciu programu.

Strany budú rokovať o balíku reforiem daňového systému, dôchodkov, a trhu práce, vrátane systému kolektívneho vyjednávania, povedal po stretnutí predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Vzhľadom na to, že rozpočtové ciele sú „na dobrej ceste“, dôraz má byť na reformy, ktoré zabezpečia udržateľnosť výsledkov programu aj po jeho konci v polovici 2018.

Podľa Dijsselbloeam sa veritelia „vzďaľujú od šetrenia a zameriavajú viac na hĺbkové reformy, čo bolo aj kľúčovým kritériom MMF“.

Tlačová konferencia po skončení Euroskupiny

Tento posun má zabezpečiť, aby Fond formálne nevycúval z gréckeho programu. To by totiž mohlo viesť k ukončeniu účasti Holandska, či Nemecka.

MMF žiada naďalej odpustenie dlhov

Fond je však vo vyjadreniach opatrný. Po stretnutí euroskupiny jeho hovorca vyhlásil: „bude potrebný väčší pokrok, aby sme preklenuli rozdiely v ďalších dôležitých otázkach, a je príliš skoro na špekulácie o dosiahnutí dohody na pracovnej úrovni počas tejto misie.“

MMF už od začiatku tretieho programu zdôrazňuje, že grécky dlh nebude udržateľný bez odpustenia jeho časti. Európski veritelia v lete 2015 počas rokovaní o tretej pôžičke reštrukturalizáciu v zásade pripustili, teraz sa však o nej odmietajú baviť.

Fond sa preto zatiaľ na finančných tranžiach nepodieľa. Európske odhady vývoja rastu gréckej ekonomiky, a schopnosti udržať vysoký rozpočtový prebytok, považuje za príliš optimistické. Verejný grécky dlh bude podľa neho udržateľný len v prípade, ak veritelia akceptujú jeho čiastočný odpis – alebo Grécko naplánuje ďalšie škrty výdavkov.

Grécky premiér Alexis Tsipras však ďalšie škrty odmieta. Komisia si tiež nemyslí, že budú potrebné. Komisár pre ekonomické záležitosti Pierre Moscovici na stretnuté euroskupiny opäť povedal, že Grécko „nad očakávania splnilo“ fiškálne ciele.

 

Ak Eurostat v apríli potvrdí, že si Grécko dokázalo minulý rok udržať rozpočtový prebytok 2 percent HDP, Atény tým splnia nie len cieľ na 2016 (prebytok 0,5% HDP), ale aj ambicióznejší limit na tento rok (1,75%).

Limitom rokovaní sú voľby

Obe strany chcú uzavrieť rokovania čo najskôr. Gréci budú v júli musieť splatiť 7 miliárd eur. Diskusie komplikujú blížiace sa voľby v Holandsku (marec), Francúzsku (apríl, máj) a Nemecku (september).

Slovenský minister financií Peter Kažimír pred euroskupinou na Twitter napísal „Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že Gréckou je témou, ktorej sa chcete pri kampani vyhnúť.“

 

Napriek komplikáciám ministri odmietajú špekulácie o návrate krízy.

„Nevidím príznaky pre väčšie znepokojenie“, vyhlásil taliansky minister financií Pier Carlo Padoan. „Vidím a dúfam, že budem vidieť, znaky pokroku.“

„Neexistuje riziko „Grexitu““, dodal jeho francúzsky kolega Michel Sapin.