Euroskupina varuje pred „prílišným pesimizmom“

Krátka správa

„Najmenej, čo môžeme povedať, je, že žijeme v zaujímavých časoch. To je jediná pozitívna vec, čo môžem povedať“, povedal Jean-Claude Juncker na adresu súčasnej hospodárskej situácie v Európe. Luxemburský premiér, ktorý zároveň predsedá euroskupine, vo svojom prejave z 21. januára 2008 reagoval na finančných chaos, ktorý otriasa európskymi a ázijskými trhmi v reakcii na hospodársku recesiu v USA.

„Hospodárska situácia a finančné trhy sú veľmi premenlivé a neisté, dobrý obchod je viac nepredvídateľný ako zvyčajne [..] Ak jestvuje v USA reálne spomalenie, zrejme sa to odrazí aj na raste eurozóny“, konštatoval premiér po stretnutí s ministrami financií krajín, ktoré používajú spoločnú menu euro.

Hodnota trhov sa zo dňa na deň prepadá. Ide o doteraz najrýchlejšie tempo úpadku na svetových burzách cenných papierov od 11. septembra 2001, kedy sa New York a Washington stali terčom teroristických úrokov. Európske trhy reagujú na americkú hospodársku recesiu nasledovne: britská burza FTSE-100 sa oslabila o 5,5% na hodnotu 5.578,20; nemecká Xetra Dax o 7,2% na 6.790,19 a francúzska CAC-40 prepadla o 6,8% na 4.744,15. Burzy cenných papierov v Japonsku, Austrálii a na Novom Zélande tiež oslabujú a súčasne vzbudzujú obavy o vznik efektu snehovej gule (vzájomné nabaľovanie sa poklesov na burze).

Juncker však varuje pred „prílišným pesimizmom“ a zdôrazňuje, že hospodárska situácia v USA je odlišná od tej v Európe a teda neporovnateľná. „Naše základy sú zdravé, reštrukturalizácia postupuje vpred, úrovne nezamestnanosti neustále klesajú. Našu hospodársku situáciu vnímame v súčasnosti ako uspokojivú a cítime, že spotrebitelia v Európe nemajú dôvod na stratu dôvery.“

Európska hospodárska predpoveď bola oveľa pozitívnejšia, než tá americká. Na druhej strane však EÚ musí vziať na vedomie predpokladaný pokles miery tempa rastu. Povedal to Joaquín Almunia, komisár pre hospodárske a menové záležitosti. Pripustil, že tieto odhady „sa nenaplnia.“ Súčasne si ale myslí, že k ich naplneniu nebudeme mať  v budúcnosti ďaleko.

Národná banka Slovenska je optimistickejšia. Nemyslí si, že sa kríza nejakým zásadným spôsobom premietne do hospodárskeho života krajín V4, hoci to predpokladajú viacerí zahraniční analytici. V Správe o finančnej stabilite za 1. polrok 2007 NBS uvádza: „Kríza s vysokou pravdepodobnosťou nebude mať žiaden citeľný dopad na ekonomiky regiónu V4“ (EurActiv 17/01/08).