Euroskupina vidí priestor na rýchlejšie znižovanie dlhov

Predseda Euroskupiny Dijsselbloem (zdroj: TASR)

Grécku sa nepodarí zámer opustiť Európsky nástroj finančnej stability (EFSF) už do konca tohto roku. Štáty eurozóny sa preto dohodli na predlžení podporného programu o ďalšie 2 mesiace, informoval o tom včera v Bruseli predseda neformálneho ministerského orgánu Jeroen Dijsselbloem.

Členské krajiny eurozóny sa už dlhšie nevedia s Gréckom dohodnúť na novej sérii úsporných opatrení. „Napriek istému posunu v nevyriešených otázkach, nie je na uzavretie prebiehajúcej piatej previerky dostatočný základ,“ poznamenal Dijsselbloem.

Vysvetlil, že dvojmesačné formálne predĺženie umožní ukončenie finančnej previerky na úvod budúceho roka a odblokuje aj zvyšných 1,8 miliardy eur z doterajšieho záchranného balíka.

Holandský minister financií zároveň Grékov vyzval, aby na ekonomických otázkach aj naďalej úzko spolupracovali s Trojkou. Atény však čelia rastúcemu odporu obyvateľstva a ďalšie úsporné opatrenia odmietajú.

Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici pripustil, že prijímanie hospodárskych reforiem a fiškálnych nástrojov v krajine nepokračuje tak, ako Európska komisia očakávala.

Ocenil ale grécky plán využiť úverovú linku z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM). To podľa Moscoviciho zaistí, že reformný proces ostane naďalej pevne zakotvený v európskom rámci.

Kritika rozpočtov je už tichšia

Euroskupina sa na svojom stretnutí detailne venovala aj posudkom budúcoročných rozpočtov, ktoré pred 2 týždňami zverejnila Európska komisia. Ministri uvítali, že sa celkový rozpočtový deficit podarí znížiť zo súčasných 2,6 % na 2,4 %.

„Ukazuje sa, že náš rámec koordinácie a fiškálnych pravidiel funguje,“ vyhlásil predseda Euroskupiny Dijsselbloem.

Komisia zatiaľ odložila rozhodnutie o ďalšom postupe voči Francúzsku a Taliansku do marca 2015. Včerajšie stretnutie zdôraznilo najmä záväzok každoročne o 0,5 % znižovať štrukturálny deficit.

Taliansku sa to budúci rok podarí iba o 0,1 %. Francúzsko v rámci procedúry nadmerného deficitu podlieha prísnejším pravidlám a svoj štrukturálny by malo znižovať o 0,8 %. Jeho rozpočet ráta s poklesom o 0,3 %, upozornili v spoločnom vyhlásení ministri.

V oboch prípadoch však ocenili širokú škálu reforiem, ku ktorým sa krajiny 21. novembra zaviazali v liste Komisii.