Euroskupina: Žiadna kríza, Grécko ale musí zabrať

Kažimír

Slovenský minister financií Peter Kažimír, zdroj: Rada EÚ

Hlavnou témou na včerajšom zasadnutí ministrov financií eurozóny bolo, podľa predpokladov, Grécko. V posledných týždňoch sa médiami šírili správy, že kvôli nezhodám medzi európskymi veriteľmi a Medzinárodným menovým fondom (MMF) hrozí Grécku ďalšia kríza.

Reči o možnej kríze ministri svorne odmietli. Upozornili naopak na pozitívne vyhliadky pre eurozónu aj „nečakane dobré“ minuloročné výsledky Grécka. Zdôraznili však tiež, že Atény ešte stále čakajú náročné reformy.

Aká kríza?

„Mám pocit, že skôr médiá alebo niektoré kruhy vždy čakajú alebo vyvolávajú nejakú krízu. Ja určite nevidím žiadnu krízu a rozhodne nie v Grécku,“ vyhlásil ešte pred zasadaním Euroskupiny slovenský minister financií Peter Kažimír.

„Naopak, máme dobré výsledky za minulý rok, lepšie ako sme očakávali,“ skonštatoval a doplnil, že je to dobrý základ na to, aby sa Euroskupina mohla začať venovať druhej revíznej správe, ktorá je základom pre pokračovanie záchranného programu pre Grécko.

Prekvapili, no nestačí to

Dobré výsledky Grécka vyzdvihol aj predseda Euroskupiny Jeroen Dijsseelbloem. „Grécke hospodárstvo sa zotavuje rýchlejšie, než ktokoľvek očakával. Zlepšenie vidíme najmä v príjmoch z výberu daní. Grécko by malo prekonať aj svoj rozpočtový cieľ za minulý rok,“ zhodnotil na tlačovej konferencii po zasadnutí.

Podľa gréckeho ministra financií Euclida Tsakalotosa Grécko minulý rok zaznamenalo rozpočtový prebytok na úrovni 2 % HDP, čo je o 0,5 % viac, než stanovuje záchranný plán.

Čítajte aj: Grécko neposlúcha. Dôchodcom schválilo bonus

Druhé preskúmanie programu hospodárskych úprav, ktoré je podmienkou na uvoľnenie ďalšej tranže zo záchranného balíka, však ministri ukončiť nemohli, keďže zložité reformy trhu práce či energetického sektora majú Atény stále ešte len pred sebou.

Od ukončenia druhej revízie pritom závisí aj opätovné zapojenie Grécka do programu Európskej centrálnej banky na nákup dlhopisov či návrat na kapitálový trh, čo by malo gréckemu hospodárstvu výrazne pomôcť. Euroskupina preto vyzvala grécku vládu, aby urýchlene prijala potrebné kroky.

„Naťahovačky“ s MMF

Práve vyžadované reformy a škrty sú jablkom sváru medzi európskymi veriteľmi a MMF. Podľa ekonómov MMF už úporné opatrenia zašli priďaleko.

„Grécky dlh je vysoko neudržateľný, a udržateľným ho neurobia žiadne štrukturálne reformy, bez podstatného odpustenia dlhu,“ napísali nedávno v blogu Maurice Obstfeld a Paul Thomsen.

Čítajte aj: Ekonómovia MMF: Grécko už nemá šetriť, škrty zašli priďaleko

Čiastkové opatrenia na zmiernenie gréckeho dlhu, o implementácii ktorých včera ministrov informoval riaditeľ Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) Klaus Regling, sú podľa MMF nedostatočné.

Isté „naťahovačky“ s MMF priznal aj Peter Kažimír. Je to však podľa neho starosť zodpovedných inštitúcií (Európskej komisie a Európskej centrálnej banky) a nie ministrov financií.

Šéf Euroskupiny Dijsselbloem vyzdvihol ústretový prístup MMF, ktorý asistuje pri revízií programu, aj keď oficiálne nie je jeho súčasťou. „Expertízu MMF si veľmi ceníme,“ vyhlásil. Zároveň dodal, že je v úzkom kontakte so šéfkou MMF Christine Lagardeovou, ktorá nevylúčila, že MMF do programu ešte vstúpi.

„Je v záujme všetkých, aby Grécko napredovalo a vykonávalo reformy,” uzavrel šéf Euroskupiny.

Čítajte aj: Grécky „bailout“ dokončíme aj bez MMF, tvrdí belgický minister