Euroskupina zrejme tento týždeň nestihne rokovať o gréckych reformách

Zdroj: TASR/AP

Grécko pokračuje v rozhovoroch so svojimi veriteľmi a dúfa, že sa mu podarí dosiahnuť dohodu o pláne reforiem, ktorý je nevyhnutný na to, aby Atény získali potrebné financie na odvrátenie hroziaceho bankrotu. Podľa zdrojov z Európskej únie je však pravdepodobné, že tento týždeň ministri financií eurozóny o návrhu gréckych reforiem rokovať nebudú.

„Zatiaľ tam nie sme“, odpovedal hovorca Európskej komisie Margaritas Schinas na otázku o pokroku v rokovaniach s Gréckom.

Experti Medzinárodného menového fondu a EÚ v súčasnosti skúmajú návrhy reforiem, ktoré tento mesiac predložil grécky premiér Alexis Tsipras v snahe získať pre krajinu 7,2 miliardy eur.

Podľa komisára pre hospodárske a menové záležitosti Pierra Moscoviciho sa rozhovory ukázali ako zložité. „Pracujeme v pozitívnej atmosfére. Nie je to jednoduché,“ povedal Moscovici poslancom Európskeho parlamentu.

Napätie medzi gréckou vládou a veriteľmi krajiny sa zvýšilo na konci januára, keď parlamentné voľby v krajine vyhrala krajne ľavicová koalícia strán Syriza na čele s Alexisom Tsiprasom. Strana vyhrala voľby vďaka sľubom o ukončení úsporných opatrení a vyrokovaní lepších podmienok splácania dlhu.

Ministri financií eurozóny nakoniec Grécku koncom februára predĺžili platnosť záchranného programu o štyri mesiace, ale pod podmienkou vypracovania zoznamu adekvátnych reforiem. Ten musia veritelia schváliť a Grécko začať realizovať, ak chce získať zvyšných 7,2 miliardy eur z programu. Krajinu by tieto peniaze udržali nad vodou a aj v eurozóne.

Podľa zdroja z únie má Grécko čas maximálne do 20. apríla, keď už nebude môcť vykrývať nedostatok hotovosti ani z krátkodobých pôžičiek od štátnych firiem.

Tsipras minulý týždeň prisľúbil, že zoznam reforiem pripraví do pondelka, no predstavitelia Grécka a veritelia sa na ich konečnej podobe stále nedohodli.

Gréci v piatok 27. marca uviedli, že vláda predložila veriteľom zoznam reforiem, ktorý by v tomto roku mal štátu priniesť okolo troch miliárd eur. Reformný plán nebude zahrňovať citlivé oblasti, ako je znižovanie miezd a dôchodkov.

Podľa zdroja z Európskej únie však nešlo o podrobný zoznam reforiem, ale skôr o zoznam nápadov. Ani následné víkendové diskusie s veriteľmi nepriniesli žiadne výsledky. Vzhľadom na tento vývoj nemenované zdroje z EÚ uviedli, že pochybujú, že Grécku a jeho veriteľom sa podarí urobiť dostatočný pokrok na to, aby o návrhu už tento týždeň diskutovali aj ministri financií eurozóny.

Konečnú podobu zoznamu reforiem musia totiž odklepnúť ministri financií eurozóny, ktorí budú rozhodovať o tom, či uvoľnia ďalšiu tranžu z pôžičky pre Grécko. Pracovná skupina eurozóny by mala mať tento týždeň telefonickú konferenciu o Grécku a o pokroku, ktorý krajina dosiahla pri príprave a realizácii reforiem. Úradníci by sa na nej mali dohodnúť aj na tom, či plenárne zasadnutie ministrov financií eurozóny zvolajú po Veľkej noci.

Odkladanie riešenia gréckej krízy na apríl zvyšuje tlak na finančné trhy, pripomína agentúra AFP. Tie sú nervózne, že krajina je bez finančnej hotovosti, čo zvyšuje šance jej odchodu z eurozóny.

EurActiv.com/TASR