Eurostat potvrdil recesiu eurozóny

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

V predchádzajúcom období od apríla do júna sa výkon ekonomiky eurozónu znížil o 0,2 %. Po 0,1-percentnom prepade aj v júli až septembri sa tak potvrdila recesia, ktorá je definovaná ako medzikvartálny pokles dva štvrťroky po sebe. Z pohľadu všetkých členských štátov sa jej však EÚ zatiaľ vyhla. Hoci sa tiež v druhom štvrťroku prepadla, v treťom rástla na úrovni 0,1 %.

Z medziročného porovnania vyplýva, že HDP eurozóny sa v skúmanom období znížil o 0,6 % a EÚ o 0,2 %. V druhom štvrťroku bol pritom prepad na úrovni 0,5 % v bloku s eurom a 0,3 % z pohľadu všetkých členských štátov.

Z údajov tiež vyplýva, že spotrebiteľské výdavky v eurozóne v období júl – september v medzištvrťročnom porovnaní stagnovali, kým v EÚ rástli o 0,1 %. Tvorba hrubého fixného kapitálu v menovej únii klesla o 0,7 % a v celej EÚ o 0,6 %, export z oboch blokov vzrástol o 0,9 % a import do eurozóny sa zvýšil o 0,2 % a do EÚ o 0,1 %.

ECB zhoršila budúcoročnú prognózu

Európska komisia vo svojej jesennej prognóze na tento rok v prípade eurozóny odhaduje prepad o 0,4 % a v prípade EÚ o 0,3 %. Budúci rok ekonomiku čaká podľa nej anemický rast na úrovni 0,4 % v EÚ a 0,1 % v eurozóne.

ECB však včera zhoršila tohtoročný odhad a počíta s prepadom eurozóny o 0,5 %. Zároveň znížila odhadovaný budúcoročný vývoj ekonomiky eurozóny na rozmedzie od -0,9 % do +0,3 %. V septembrovej prognóze pritom počítala s rozsahom od -0,4 % do +1,4 %, čo znamená, že očakávala skôr rast než pokles ekonomiky.

"Očakávame, že oslabovanie ekonomiky eurozóny bude pokračovať ešte aj v budúcom roku," povedal podľa Reuters prezident ECB Mario Draghi po oznámení, že banka ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na pôvodnej úrovni 0,75 %. "Koncom roka 2013 by sa však ekonomická aktivita mala postupne začať oživovať," dodal Draghi.

Slovensko závislé od vonkajšieho prostredia

Pri Slovensku Eurostat uvádza v treťom štvrťroku medziročný rast 2,5 % a medzikvartálny 0,6 %. Ekonomika však postupne spomaľuje. V druhom trimestri bol rast 2,6 % a na začiatku roka 2,9 %. Druhý odhad Štatistického úradu SR pritom v období júl – september  hovorí o 2,1 %, kým za apríl až jún o 2,6 %.

Podľa predpovede Európskej komisie má Slovensko mať tento rok najvyšší a budúci rok druhý najvyšší rast v eurozóny. Najsilnejší rast na rok 2013 odhaduje pri Estónsku (3,1 %). V prípade Slovenska uvádza na budúci rok 2 %.

Niektoré inštitúcie však vzhľadom na vývoj dokonca v roku 2013 očakávajú stagnáciu slovenskej ekonomiky. „Odhad rastu slovenskej ekonomiky na rok 2013 z dôvodu poklesu perspektívy domáceho aj vonkajšieho prostredia revidujeme z predchádzajúcich 2 % nadol na nulový rast,“ uvádza analytický tím VÚB banky.