Euroval prišiel o najvyšší rating

Standard & Poor’s v piatok znížila rating Francúzsku a Rakúsku, takže ostali už len štyri krajiny eurozóny s najvyšším hodnotením AAA a to Nemecko, Fínsko, Holandsko a Luxembursko. Skomplikovala sa tak pozícia dočasného eurovalu (EFSF).

Po svojom vzniku od ratingových agentúr získal najvyšší rating. Avšak jeho garantmi sú okrem krajín s najvyšším hodnotením aj krajiny s nižším, ktoré musia poskytovať vyššie záruky ako je čiastka určená pre pôžičky. Ešte cez víkend agentúra Reuters priniesla informáciu, že ak EFSF stratí najvyššiu známku, tak mu bude chýbať až 180 miliárd eur.

Dočasný euroval nakoniec o hodnotenie AAA včera u Standard & Poor’s prišiel. Agentúra v stanovisku uvádza, že nemala inú možnosť vzhľadom na zhoršenie pozície Francúzska a Rakúska.

Samotný záchranný fond v stanovisku uvádza, že zníženie ratingu nebude mať vplyv na jeho úverový kapacitu, pretože jeho krátkodobý rating u Standard & Poor’s ostal na najvyššej úrovni. Podľa šéfa EFSF Klausa Reglinga dokáže efektívne naplniť súčasné aj budúce záväzky, kým nedôjde k spusteniu trvalého eurovalu (ESM) v júli 2012.

Francúzsky minister financií Francois Baroin sa tiež priklonil k názoru, že EFSF napriek zhoršeniu pozície nebude treba posilniť. Podobné stanovisko zaujala aj kancelárka Angela Merkelová.

Inak situáciu vníma taliansky premiér Mario Monti. Rating krajiny v piatok klesol o dve úrovne. Minulý týždeň počas svojej návštevy v Berlíne vyzval k posilneniu kapacity dočasného eurovalu.

Podľa predbežných scenárov by na opätovné zvýšenie ratingu boli nutné vyššie garancie najvyššie hodnotených štátov. Nemeckí konzervatívci však tvrdia, že garancie by mali zvýšiť krajiny, ktorých hodnotenie sa znížilo.

„Nemecko nezaznamenalo zníženie, takže náš príspevok by mal ostať nezmenený. Zasiahnuté štáty by mali prispieť vyšším garanciami,“ povedal pre Reuters Michael Meister z Merkelovej konzervatívnej strany CDU.

EFSF však dôveru investorov napriek zníženiu ratingu zrejme nestratí. Japonský minister financií Jun Azumi vyhlásil, že dlhopisy fondu sú naďalej atraktívnou investíciou. "Japonsko už nakúpilo dlhopisy (fondu) v určitom objeme a náš postoj nebudeme meniť len kvôli zníženiu ratingu," vysvetlil.

(EurActiv/Reuters/TASR)