Euroval rozhádal slovenskú vládnu koalíciu

Zdroj: TASR/Michal Svítok

Vláda v stredu (7. septembra) schválila druhý dodatok k medzinárodnej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF) tzv. eurovale. Zmenu nepodporil žiaden zo štyroch ministrov strany SaS, ktorá ostro vystupuje proti európskym protikrízovým mechanizmom.

Vzhľadom na to, že dodatok má formu prezidentskej zmluvy, musia zaň hlasovať aj zákonodarci v NR SR. Pre intenzívny odpor SaS však vládna koalícia nemá na jeho schválenie dostatočnú podporu v podobe minimálne 76 hlasov. Najväčšia slovenská opozičná strana SMER-SD síce proti EFSF nie je, avšak svoje áno podmieňuje tým, aby koaličné strany zaručili minimum poslancov, čo bez SaS nie je možné.

Diskusie sú však čoraz nervóznejšie. Kým tri strany – SDKÚ, KDH a Most-Híd – chcú presvedčiť Richarda Sulíka, aby euroval v parlamente podporil, Richard Sulík sa ich snaží presvedčiť o tom, aby zaň nehlasovali. K ostrej výmene názorov došlo na koaličnej rade už v stredu a deň na to bez vedomia ostatných líder SaS spustil kampaň proti eurovalu a predstavil brožúrku Euroval – cesta k socializmu, kde sumarizuje svoje argumenty a chce ju rozdávať svojim partnerom.

„Sme presvedčení, že aj naši koaliční partneri majú v konečnom dôsledku rovnaké záujmy ako my, chrániť slovenských daňovníkov," vyhlásil podľa TASR Sulík. „Keď sa prestane zahmlievať, ukáže sa, že odmietnutie eurovalu je jediné správne riešenie. Táto brožúra je našou odpoveďou na obvinenia z populizmu, ktorým čelíme," vysvetlil a zároveň dodal, že podľa neho  neúčasť Slovenska v eurovale neodradí zahraničných investorov a nie je ani politickým rizikom.

Zvyšok koaličných strán však tento postup nečakal, keďže podľa stredajšej dohody mali diskusie o eurovale pokračovať až v pondelok, keď sa koaliční poslanci a vláda zídu v Častej – Papierničke.

„Bola medzi nami štyrmi dohoda, že z eurovalu nebudeme robiť stranícku politiku. Mňa to prekvapuje a budeme si to musieť vydiskutovať,“ cituje predsedu klubu Most-Híd Lászlá Solymosa denník SME. Sklamanie z tohto kroku vyjadril aj predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Predseda KDH Ján Figeľ na kampaň SaS pre denník Pravda reagoval vyhlásením, že euroval môže vládu položiť.

To pred pár dňami naznačil aj v rozhovore pre EurActiv: „Prvým cieľom koalície podľa zmluvy je podpora koaličnej vlády pri plnení programového vyhlásenia. Ak sa vláda rozhodne, a ona je rozhodnutá, predložiť parlamentu schváliť jednotlivé mechanizmy pre stabilitu eura a parlamentné strany ju nepodporia v tomto úsilí, tak je to základné narušenie cieľa a zmyslu koalície.“

Napriek tomu, že konsenzus je teda stále v nedohľadne, slovenský parlament chce o reforme eurovalu hlasovať ako posledný, zrejme začiatkom októbra. Slovensko totiž nie je jediným štátom, kde zmeny v eurovale vyvolávajú prudké politické diskusie v rámci koaličných strán a preto sa môže stať, že ho neschvália niekde inde. Nejednota panuje napríklad aj v Nemecku, kde ho však plánuje podporiť opozícia.

(EurActiv/TASR)